Nowe środki są bardzo potrzebne

Lista środków ochrony roślin ciągle się skraca i każda informacja o nowych produktach jest warta uwagi. Firma Sumi Agro Poland w tym sezonie ma w ofercie kilka nowości.
Producenci rzepaku w okresie kwitnienia preferują insektycydy, które można używać do zwalczania słodyszka rzepakowego, chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika bez narażania owadów zapylających na wytrucie. Zdjęcie: Panek

Przynajmniej od kilkunastu lat hitem sprzedażowym firmy Sumi Agro Poland jest insektycyd Mospilan 20 SP (acetamipryd), który ma bardzo szeroki zakres zaleceń stosowania. Producenci rzepaku cenią go zwłaszcza w okresie kwitnienia, bo można go używać do zwalczania słodyszka rzepakowego, chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika bez narażania owadów zapylających na wytrucie. Od kilku lat na rynku dostępna jest mieszanina fabryczna acetamiprydu z lambda-cyhalotryną w produkcie Inazuma 130 WG, również zalecana do ochrony kwitnącego rzepaku przed szkodnikami.

Nowość w odchwaszczaniu kukurydzy

Pod nazwą Tonale na rynku pojawił się nowy herbicyd do odchwaszczania kukurydzy w zabiegu przedwschodowym. Środek zawiera trzy substancje czynne należące do różnych grup chemicznych i reprezentujące odmienne mechanizmy działania. Wprawdzie wszystkie można znaleźć w innych produktach, jednak Tonale jest jedynym, który zawiera je w takim stężeniu:

  • terbutyloazyna – 150 g/l;
  • mezotrion – 75 g/l;
  • chlomazon – 40 g/l.

Herbicyd zalecany jest od siewu do momentu, kiedy pierwsze siewki kukurydzy zaczynają się przebijać na powierzchnię gleby (BBCH 00-09). Rekomendowana dawka wynosi 1,5-2,0 l/ha. W grupie zwalczanych chwastów znajdują się m.in. chwastnica jednostronna, włośnica zielona, rdest ptasi, rdest powojowaty, maruna nadmorska, komosa biała i samosiewy rzepaku. Warto pamiętać, że rozwiązaniem firmy Sumi Agro Poland do powschodowego odchwaszczania kukurydzy jest Click Premium 400 SC (terbutyloazyna + mezotrion), zalecany w dawce 1,0-1,5 l/ha w fazie 2-8 liści kukurydzy (BBCH 12-18).

Sumi Agro Poland zapowiada, że czyni również przygotowania do wprowadzenia na polski rynek herbicydu opartego na substancji czynnej, której w naszym kraju jeszcze nie było. Środek ten będzie zalecany do stosowania w sadach i na plantacjach ziemniaka. Ponadto można się spodziewać fungicydu do zwalczania parcha i mączniaka, również na bazie nowej substancji czynnej, pochodzącej z japońskiego laboratorium.

Nowe nawozy w ofercie

W ofercie Sumi Agro Poland pojawiły się też nowe nawozy makro- i mikroelementowe. Są to cztery produkty, które łączy wspólny człon nazwy "Topari", a wśród nich: Topari Cynk, Topari Magnez, Topari Rzepak i Burak oraz Topari Horti. Przedstawiciel producenta podaje, że w ich produkcji stosowana jest innowacyjna technologia chelatowania, w której związkiem kompleksującym jest kwas heptaglukonowy. Dzięki temu czynnik chelatujący jest łatwo biodegradowalny. Możliwa jest też certyfikacja pozwalająca na ich stosowanie w produkcji ekologicznej.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.