LOZ 2023: Odmiany jęczmienia ozimego dla województw

Listy odmian zalecanych w poszczególnych województwach lepiej uwzględniają lokalne warunki, niż wykazy ogólnokrajowe. W jęczmieniu ozimym jest to szczególnie ważne.
Wśród odmian jęczmienia ozimego przeważają względnie nowe, które zostały zarejestrowane w Polsce w ostatnich 10 latach.  Zdjęcie: Dreczka

Jeszcze kilka lat temu jęczmień ozimy w Polsce był uprawiany na powierzchni niespełna 100 tys. ha. Dwa lata temu zainteresowanie nim wzrosło i zasiewy zbliżyły się do 300 tys. ha. Natomiast w tym roku powierzchnia uprawy tego zboża przekroczyła 356 tys. ha. W ten sposób po raz pierwszy pobiła i wydatnie oddaliła się od formy jarej (289 tys. ha).

Ozimego było więcej niż jarego

Wzrost zainteresowania uprawą jęczmienia ozimego z pewnością wynika z wysokiego i stabilnego plonowania, co można zawdzięczać głównie nowym odmianom. Lista zarejestrowanych w Polsce odmian jęczmienia ozimego aktualnie obejmuje 50 kreacji, z czego większość posiada kłos wielorzędowy.

Warto pamiętać, że w marcu br. do krajowego rejestru wpisano 6 nowych odmian. Tylko pojedyncze odmiany są starsze niż 10 lat. Do tego dochodzą jeszcze odmiany z listy europejskiej (niezarejestrowane w Polsce), których liczba jest trudna do określenia. Zatem rolnicy mają w czym wybierać i przebierać.

Wartość gospodarcza ponad 30% zarejestrowanych odmian corocznie jest sprawdzana w ramach prowadzonego oficjalnie (urzędowo) porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego. W przypadku jęczmienia ozimego jego zasięg obejmuje niemal cały kraj. W ten sposób poszczególne województwa dysponują własnymi wynikami, na podstawie których tworzą listy odmian zalecanych do uprawy w swoim regionie. W przypadku odmian jęczmienia ozimego dotyczy to niemal wszystkich województw, za wyjątkiem Świętokrzyskiego.

Na listach odmian jęczmienia ozimego zalecanych do uprawy na terenie województw w 2023 r. znalazło się 19 kreacji, w tym 5 o kłosie dwurzędowym. Nadal najczęściej rekomendowana jest odmiana Jakubus (w 14 województwach), a następnie KWS Morris, Mirabelle i SU Jule (9). Najmniejszą liczbę rekomendacji posiadają odmiany Aleksandra, Picasso, Quadriga, Suez i Yukon (po 1 województwie). Jednak wśród nich są 3 nowości (Aleksandra, Picasso i Suez), które w następnych sezonach mają szansę zdobyć kolejne regiony.

Czy słodownie skuszą się na odmiany ozime?

Warto zaznaczyć, że odmiana Suez została zarejestrowana jako browarna. Niewykluczone, że przy kurczącym się areale zasiewów jęczmienia jarego, który coraz częściej zawodzi w plonowaniu, przemysł browarniany zwróci uwagę na odmiany ozime. Poniżej zestawiono pełny wykaz odmian jęczmienia ozimego zalecanych w poszczególnych województwach na sezon siewów 2023:

  • Dolnośląskie (5) – Jakubus, KWS Flemming, KWS Higgins, KWS Morris, Mirabelle;
  • Kujawsko-Pomorskie (6) – Aleksandra, Jakubus, KWS Flemming, KWS Morris, Lautetia, SU Jule;
  • Lubelskie (4) – Jakubus, Melia, Quadriga, Zenek;
  • Lubuskie (8) – Giewont, Jakubus, KWS Flemming, KWS Higgins, KWS Morris, Melia, Mirabelle, SU Jule;
  • Łódzkie (8) – Esprit, Giewont, Jakubus, KWS Kosmos, Melia, Mirabelle, Lautetia, SU Lautine;
  • Małopolskie (4) – Jakubus, KWS Higgins, KWS Kosmos, SU Jule;
  • Mazowieckie (4) – Jakubus, KWS Morris, Mirabelle, SU Jule;
  • Opolskie (5) – Jakubus, KWS Higgins, KWS Morris, KWS Kosmos, SU Lautine;
  • Podkarpackie (4) – Jakubus, Melia, Mirabelle, SU Jule;
  • Podlaskie (5) – Bordeaux, Jakubus, KWS Morris, Mirabelle, SU Jule;
  • Pomorskie (5) – Esprit, Jakubus, KWS Kosmos, Picasso, SU Jule;
  • Śląskie (8) – Bordeaux, Esprit, Jakubus, KWS Morris, Melia, Lautetia, SU Lautine, Suez;
  • Świętokrzyskie – brak rekomendacji;
  • Warmińsko-Mazurskie (4) – Melia, Mirabelle, SU Jule, Zenek;
  • Wielkopolskie (7) – Jakubus, KWS Flemming, KWS Higgins, KWS Morris, Melia, Mirabelle, SU Jule;
  • Zachodniopomorskie (5) – Jakubus, KWS Morris, Mirabelle, Yukon, Zenek.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.