PDO 2022: Wstępne wyniki plonowania rzepaku ozimego

Wstępne wyniki tegorocznej serii badań odmian rzepaku ozimego prowadzonych w ramach PDO zaskoczyły ograniczoną reakcją na stresowe warunki podczas wegetacji.
Różnica plonowania dzieląca najlepszą i najsłabszą odmianę rzepaku badaną w ostatniej serii PDO wyniosła blisko 14 dt/ha.  Zdjęcie: Dreczka

Dziś opublikowano wstępne wyniki plonowania odmian rzepaku ozimego badanych w ramach porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego 2022 z 26 lokalizacji. Wzorem minionych lat udział w tych badaniach wzięły odmiany zarejestrowane w minionych latach w Polsce oraz kilka z listy europejskiej (CCA). Badania prowadzono stosując średni poziom intensywności agrotechniki przy ograniczonym użyciu fungicydów i regulatorów wzrostu. Plon nasion obliczono dla 9% wilgotności.

Wzorzec wyraźnie w górę

Przy ocenie wyników na tym etapie przyjęto wspólny wzorzec dla odmian populacyjnych i mieszańcowych, którym jest średnia dla sześciu badanych odmian populacyjnych. Średni plon nasion badanych odmian ze wszystkich podsumowanych dotychczas doświadczeń (26) wyniósł 43,8 dt/ha i był lepszy niż w dwóch poprzednich sezonach odpowiednio o 3,9 dt/ha w 2021 r. i 2,1 dt/ha w 2020 r. Wobec licznych czynników niekorzystnych, jakie wystąpiły zwłaszcza w wiosennej części wegetacji, wynik ten jest zaskakująco dobry.

Wzorzec wyliczony na podstawie średniej dla odmian populacyjnych pozwala zauważyć znaczne różnice plonowania pomiędzy nimi i odmianami mieszańcowymi na korzyść tych drugich. W prezentowanych tabelach odmiany uszeregowano według plonu, począwszy od najlepszych. W kilku przypadkach podobną ocenę uzyskały 2-4 odmiany, wtedy kolejnym kryterium był wynik ubiegłoroczny.

W grupie odmian mieszańcowych na pierwszym miejscu uplasowała się odmiana KWS Lauros, chociaż jej wyniki pochodzą z serii badań rejestrowych. Drugie miejsce zajęły  DK Excited i DK Excentric, plonując na poziomie 125% wzorca – ok. 55 dt/ha (1% ≈ 44 kg plonu nasion). Zaraz za nimi uplasowały się odmiany LG Auckland oraz LG Arnold, LG Aviron, LG Scorpion i Ambassador (tabela 1.).

Znaczny wzrost plonu wzorca oznacza, że dobre wyniki uzyskały odmiany populacyjne (tabela 2.). W tej grupie na czele uplasowała się odmiana Bachus (wyniki pochodzą z serii badań rejestrowych). Drugie miejsce zajął stabilnie plonujący w ostatnich latach Derrick, a tuż za nim ES Fuego.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.