Firma Osadkowski pokazuje pola pszenicy i rzepaku

Ofertę rozwiązań do prowadzenia plantacji zbóż i rzepaku trzeba dostosować do realiów rynkowych. Te w ostatnich miesiącach wystawiły rolnictwo na ciężką próbę.
Szczegóły programu ochrony fungicydowej i dokarmiania dolistnego pszenicy ozimej przedstawił Marcin Kaczmarek, dyrektor działu doradztwa i rozwoju.  Zdjęcie: Dreczka

Pod koniec maja serię swoich spotkań polowych rozpoczęła firma dystrybucyjna Osadkowski. Na polach pokazowych pszenicy i rzepaku rozwiązania z zakresu ochrony plantacji omawiał Marcin Kaczmarek, dyrektor działu doradztwa i rozwoju. Obok rozwiązań, które są w ofercie firmy już od dłuższego czasu, pojawiło się też kilka nowości.

Co proponują do ochrony zbóż?

Do ochrony zbóż przed chorobami firma opracowała własną, bardzo intensywną technologię "Zboża Zdrowy Łan Premium":

  • T1 – mieszanina środków Unix (cyprodynil), Praktis (protiokonazol) i Inovis Flex (metrafenon);
  • T2 – mieszanina Elatus Plus (beznowindyflupyr) i Vitissimo (mefentriflukonazol);
  • T3 – mieszanina Plexeo (metkonazol) i Syrius (tebukonazol).

Praktycznie w każdym zabiegu dodawano adiuwant Inex-A, a ponadto nawozy dolistne np. AlfaMakro i AlfaMikro, Barier Si-Ca oraz IonBlue.

Po raz pierwszy w uprawie pszenicy ozimej zademonstrowano działanie preparatu biologicznego Arcton WG. Środek zastosowano wiosną krótko po ruszeniu wegetacji (dawka 1,0 kg/ha). Na zademonstrowanej kombinacji użycie wspomnianego środka zatrzymało rozwój chorób podstawy źdźbła i liści do końca maja. Jedynie w dolnych partiach łanu widoczne były objawy mączniaka prawdziwego.

Nowy produkt biologiczny

Dostawcą środka Arcton WG jest firma AgroBiotics, która właśnie wprowadza kolejny preparat biologiczny. Będzie to ProBett WG. Środek ten zawiera 4 szczepy bakterii Bacillus. Jego zadaniem jest wspieranie procesów obronnych buraka cukrowego przez porażeniem przez chwościka buraka. Rekomendowany jest do pierwszego zabiegu na krótko przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. Zalecana dawka wynosi 1,0-1,5 kg/ha. Środka nie należy łączyć z preparatami zawierającymi miedź.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.