Konferencja polowa Bayer pełna nowości

Jedno z centrów doradztwa technicznego firmy Bayer zlokalizowane jest w Pordenowie k. Malborka. Poznaj nowości, które pojawią się w ofercie już po żniwach.
Dużym wyzwaniem w Pordenowie jest zwalczanie przytulii czepnej – Wojciech Karaś.

Po przerwie wymuszonej pandemią firma Bayer powróciła do spotkań polowych. W połowie czerwca w Pordenowie k. Malborka zaprezentowała nowości na nowy rok gospodarczy.

– Cieszymy się, że aktualna sytuacja pomimo pandemii pozwoliła nam zrealizować konferencję, która ma dla nas szczególny wymiar. Spotkania w centrach doradztwa technicznego pozwalają nam zaprezentować skuteczność działania naszych produktów w praktyce oraz ich właściwości. W tegorocznej odsłonie obok nowości dla zbóż, rzepaku i kukurydzy, prezentujemy rozwiązania cyfrowe. W naszym przekonaniu stają się one właśnie rzeczywistością i już dziś mogą realnie wspierać pracę rolnika.

Iwona Krych-Stec, szef marketingu Bayer Crop Science

Poletka demonstracyjne w Pordenowie założone są na żyznych madach Żuław Wiślanych, klasy bonitacyjnej 1 i 2. Podzielone zostały na bloki tematyczne: rzepak, zboża i kukurydza. Oto co firma Bayer prezentowała w każdym z nich.

1. Rzepak ozimy

Firma rozwija portfolio odmian rzepaku marki Dekalb, które jest coraz bardziej zróżnicowane. Wśród nowości na uwagę zasługują takie odmiany, jak:

  • DK Exima – klasyczna;
  • DK Excited – klasyczna + tolerancja na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV);
  • DK Expectation – klasyczna + tolerancja na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) + efektywnie wykorzystująca azot;
  • DK Plasma – klasyczna + tolerancja na niektóre rasy sprawcy kiły kapusty;
  • DK Immortal CL – przeznaczona do uprawy w technologii Clearfield;
  • DK Sequel – półkarłowa, o niskiej biomasie.

– Nasze najlepsze odmiany w nadchodzącym sezonie siewów będą chronione dwiema zaprawami: fungicydową Scenic Gold i insektycydową Buteo Start. Co więcej, na życzenie dystrybutorów prawie 90% naszych odmian z oferty wyłącznościowej również będzie chronionych tymi środkami.

Dorota Muszyńska, manager ds. rzepaku Bayer Crop Science

Zadaniem obu zapraw jest ochrona startowa rzepaku. Scenic Gold chroni rośliny przed sprawcami chorób do fazy 3-4 liści, a Buteo Start działa po siewie przez 14-20 dni. W Pordenowie można było też sprawdzić skuteczność zwalczania chorób rzepaku za pomocą fungicydów Tilmor i Propulse oraz zwalczania szkodników z wykorzystaniem technologii D-ACT (Kestrel + Decis Mega). Ponadto testowana jest tam efektywność zróżnicowanego nawożenia azotem w dawkach: 100, 140, 180 i 200 kg N/ha.

2. Zboża ozime

Reprezentowane były wszystkie gatunki z uwzględnieniem odmian preferowanych w regionie. Na ich przykładzie prezentowano działanie zapraw nasiennych, herbicydów i fungicydów. Oto akcentowane nowości:

  • Bacara Trio 516 SC (flufenacet 200 g/l, diflufenikan 233 g/l i metrybuzyna 83 g/l) – herbicyd do jesiennej ochrony zbóż ozimych przed miotłą zbożową i chwastami dwuliściennymi. Na poletkach demonstracyjnych preparat ten zastosowano w dawce 0,45 l/ha.

– Bacara Trio to doskonałe narzędzie w zapobieganiu powstawaniu odporności i walce z tym zjawiskiem. Sprawdza się na plantacjach z uodpornioną miotłą zbożową na herbicydy z grupy inhibitorów ALS.

Wojciech Karaś, ekspert firmy Bayer i jednocześnie właściciel gospodarstwa w Pordenowie
  • Incelo (mezosulfuron 45 g/kg i tienkarbazon metylu 15 g/kg) – herbicyd do wiosennego zwalczania chwastów jednoliściennych i niektórych dwuliściennych. W Pordenowie zastosowano go w dawce „miotłowej” 0,15 kg/ha wraz z Sekatorem Plus w dawce 0,6 l/ha i wspomagaczem olejowym Biopower. Incelo przydatny jest także do zwalczania takich chwastów trawiastych, jak: wyczyniec polny, owies głuchy, stokłosy, życice i wiechliny;
  • Fabulis OD (proheksadion wapnia) – regulator wzrostu wyprodukowany w formulacji OD, która ma poprawić skuteczność substancji czynnej. Można go stosować w bardzo szerokim zakresie temperatury (5-25°C).

Ochrona fungicydowa zbóż w Pordenowie została zaplanowana na 3 zabiegi:

  • zabieg T1 – Input Triple (protiokonazol 160 g/l, spiroksamina 200 g/l i proquinazid 40 g/l) w dawce 1,0 l/ha. Ten nowy fungicyd chroni przed łamliwością podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym i innymi chorobami liści;
  • zabieg T2 – Ascra Xpro 260 EC (biksafen 65 g/l, fluopyram 65 g/l i protiokonazol 130 g/l) w dawce 1,0 l/ha. Zdaniem Dariusza Szymańskiego – managera ds. zbóż Bayer Crop Science – obecność dwóch substancji czynnych z grupy SDHI przekłada się na skuteczne zwalczanie septorioz, brunatnej plamistości i rdzy. Fungicyd ten wyróżnia się szybkim działaniem początkowym i długotrwałym ochronnym, wpływając też pozytywnie na fizjologię roślin;
  • zabieg T3 – Prosaro 250 EC (protiokonazol 125 g/l i tebukonazol 125 g/l) – w celu ochrony przed fuzariozami.
3. Kukurydza

Na poletkach w Pordenowie wysiano 5 najnowszych odmian o różnej wczesności i przeznaczeniu: DKC 2972, DKC 3079, DKC 3201, DKC 3595 i DKC 3601.

W przyszłym roku firma planuje rozszerzenie oferty o kolejny herbicyd do powschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy. Będzie to Capreno 547 SC (tembotrion 345 g/l, tienkarbazon metylu 68 g/l i sejfner izoksadifen etylowy 134 g/l). Ma on eliminować chwasty dwuliścienne, w tym komosę i rdesty oraz niektóre jednoliścienne, w szczególności chwastnicę jednostronną.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.