Nowy minister rolnictwa po spotkaniu z rolnikami

Robert Telus obiecuje, że postulaty „okrągłego stołu rolniczego” będą realizowane. Potrzebny nacisk na Komisję Europejską w kwestii nałożenia ceł na produkty z Ukrainy.

Będę robił wszystko, aby postulaty „okrągłego stołu rolniczego” zostały zrealizowane – Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowy minister rolnictwa Robert Telus spotkał się dziś w Rakołupach Dużych k. Chełma na Lubelszczyźnie z przedstawicielami rolniczych związków zawodowych z Polski z innych państw graniczących z Ukrainą. W trakcie krótkiej wizyty zachęcał do wspólnego działania, zarówno w Polsce, jak i w gronie innych państw przygranicznych, żeby skutecznie wpłynąć na decyzje Unii Europejskiej.

Wspólna odpowiedzialność

– Potrzebne są nowe regulacje Unii Europejskiej, które sprawią, że obciążenia rolników związane z pomocą Ukrainie w obliczu wojny zostaną rozłożone równomiernie na wszystkie państwa członkowskie. Obecnie koszty wojny obciążają głównie państwa przygraniczne.

Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Szef resortu zwrócił się do obecnych na spotkaniu przedstawicieli organizacji rolniczych z innych państw przygranicznych (Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii) o skierowanie wspólnego stanowiska do Komisji Europejskiej. Podkreślił, że tylko działając wspólnie, jest szansa na skuteczność.

Cła na towary rolno-spożywcze z Ukrainy

Zapowiedział, że podejmie kroki, aby zorganizować spotkanie przedstawicieli państw przygranicznych z komisarzem UE ds. handlu. Celem będzie negocjowanie przywrócenia ceł na towary rolno-spożywcze z Ukrainy.

– Apeluję o wspólne wystąpienie do Unii Europejskiej organizacji rolniczych oraz państw. Potrzebujemy nowych postanowień UE, aby uregulować sprawę ceł oraz odpowiedzialności za skutki wojny. Potrzebujemy wywalczyć wspólnie zmianę postanowień UE, zwłaszcza w kwestii ceł od czerwca.

Robert Telus
Realizacja postanowień „okrągłego stołu rolniczego”

– Będziemy dalej pracować nad realizacją postulatów „okrągłego stołu rolniczego”. Będę robił wszystko, żeby zostały zrealizowane. W kwestii cła decyzja należy jednak do Brukseli. Musimy działać wspólnie i solidarnie, zarówno w Polsce, jak i w gronie innych państw przygranicznych, żeby skutecznie wpłynąć na decyzje UE.

Robert Telus

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że obecnie najważniejszą sprawą jest opróżnienie magazynów ze zbożem przed żniwami.

– Niestety do Europy wpływa zboże z Rosji, które bardzo zaniżyło ceny. W tej sprawie także trzeba zwrócić się do UE, żeby to zatrzymała.

Robert Telus

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że cały transport rolno-spożywczy z Ukrainy, nie tylko zboże, jest kontrolowany.

– Krajowa Administracja Skarbowa zadeklarowała, że każdy transport zbóż z Ukrainy będzie monitorowany, aby zboże nie było rozładowywane w Polsce.

Robert Telus
Ograniczenie napływu zboża z Ukrainy

Szef resortu rolnictwa poinformował, że w następstwie rozmów z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim w Dorohusku 7 kwietnia 2023 r. trwają ustalenia ze stroną ukraińską w sprawie ograniczenia napływu zbóż z Ukrainy. Minister Solski zadeklarował, że strona ukraińska powstrzyma się od eksportu do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do nowego sezonu.

– Dokument w tej sprawie nie został jeszcze podpisany, ale to kwestia kilku dni.

Robert Telus

Minister zadeklarował, że osobno spotka się z przedstawicielami polskich organizacji rolniczych.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.