Gdzie sprzedać lub oddać odpady z gospodarstwa rolnego?

Zepsute urządzenia, zużyte opony, puste opakowania po pestycydach czy folie rolnicze nie muszą dłużej zalegać na stertach. Można się ich pozbyć i zrobić miejsce na kolejne.
Późna jesień to doskonały moment na dokładny przegląd różnych zasobów w gospodarstwie rolnym. Zdjęcia: Panek

Działalność rolnicza generuje różne rodzaje odpadów. Wśród nich znajdują się zbędne maszyny lub ich części, zepsute urządzenia elektryczne, niedziałające baterie i akumulatory, zużyte opony od maszyn rolniczych, puste opakowania po środkach ochrony roślin, a także inne odpady rolnicze, np. siatka i sznurek po balotach, folia po sianokiszonkach, worki typu big bag czy kanistry po nawozach płynnych. Każda grupa odpadów wymaga innego sposobu zagospodarowania. Natomiast wszystkie zajmują miejsce na ich przechowywanie.

Czas na przegląd zasobów

Późna jesień to doskonały moment na dokładny przegląd różnych zasobów w gospodarstwie rolnym. Zbędnych rzeczy warto się pozbyć w sposób odpowiedzialny. Niemniej jednak, nie zawsze jest to łatwe i oczywiste. Dlatego informujemy o miejscach, gdzie można sprzedać lub oddać odpady z gospodarstwa. Pozwoli to nie tylko odzyskać przestrzeń, ale również ułatwi utrzymanie porządku.

1. Zbędne maszyny lub ich części

Maszyna, która przez 3 lata nie była używana, staje się zbędna. Zajmuje miejsce, wymaga utrzymania w sprawności, albo stoi zapomniana gdzieś w pokrzywach. Tymczasem każda rzecz ma swoją wartość. Dzięki sprzedaży kilku z nich można kupić taką, która aktualnie jest najbardziej potrzebna.

Gdzie sprzedać? Najwygodniej to zrobić przez internet, np. poprzez ogłoszenie w popularnym serwisie aukcyjnym, takim jak OLX lub OtoMoto. Można tam też sprzedać maszyny zabytkowe, części zamienne, a nawet kamienie polne. A to, co nie nadaje się już do użytku, można zezłomować.

2. Zepsute urządzenia elektryczne oraz zużyte baterie i akumulatory

Elektrośmieci, czyli urządzeń zasilanych prądem, a także baterii i akumulatorów, nie wolno wyrzucać z odpadami komunalnymi. Mogą one zawierać cenne surowce, szkodliwe substancje, bądź spowodować pożar, wybuch lub awarię w sortowni odpadów. Dlatego wymagają specjalnego postępowania przy utylizacji.

Gdzie oddać? Wiele sklepów oferuje możliwość zwrotu zużytych urządzeń, baterii i akumulatorów podczas zakupu nowych. Można też je oddać do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

3. Zużyte opony od maszyn rolniczych

Każdy pojazd w pewnym momencie wymaga wymiany opon na nowe. W przypadku samochodów osobowych i ciężarowych sprawa jest prosta – wystarczy zostawić je do utylizacji w zakładzie wulkanizacyjnym przy okazji wymiany. Trudniej jest się pozbyć opon od maszyn rolniczych z uwagi na duże gabaryty i wiążące się z tym utrudnienia (transport, utylizacja). Stąd na tyłach wielu gospodarstw często piętrzą się stosy zużytych opon.

Krajowa Rada Izb Rolniczych przed kilkoma miesiącami wnioskowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozwiązanie systemowe tego problemu. Zaproponowała, aby program priorytetowy: "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej" rozszerzyć o utylizację opon rolniczych. Niestety, bezskutecznie.

Gdzie oddać? Opony rolnicze można przekazać do instytucji, które zajmują się ich zbieraniem i utylizacją, np. Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku SA, do firm, które przerabiają je na granulat (tzw. recyklerzy) lub do zakładów, które wykorzystują opony jako paliwo (cementownie, elektrociepłownie).

4. Puste opakowania po środkach ochrony roślin

Zbiórka pustych opakowań po środkach ochrony roślin, adiuwantach i produktach biobójczych wykorzystywanych w rolnictwie do ochrony upraw, odbywa się przez cały rok. Ich producenci i importerzy są zobowiązani do organizacji systemu zbierania opakowań i ich zagospodarowania. Z kolei sprzedawcy mają obowiązek przyjmować bezpłatnie pudełka, butelki i kanistry, a rolnicy je oddawać.

Gdzie oddać? Opakowania po środkach ochrony roślin należy zwrócić do dowolnego punktu sprzedaży. Ma on obowiązek je przyjąć, o ile opakowania są puste i trzykrotnie przepłukane. Nie trzeba okazywać dowodu zakupu czy faktury. Natomiast w razie zgromadzenia większej ilości opakowań (minimalnie 10 m3 lub 15 worków), możliwy jest odbiór bezpośredni. W tym celu sprzedawca może je zgłosić bezpośrednio do operatora systemu PSOR – firmy Remondis.

5. Inne odpady rolnicze

Siatka i sznurek po balotach, folia po sianokiszonkach, worki typu big bag, kanistry po nawozach płynnych to odpady, które w gospodarstwie rolnym generowane są na bieżąco. Łatwiej je zbyć, jeśli są suche i czyste lub minimalnie zanieczyszczone, posortowane, zgniecione lub zwinięte oraz spakowane w specjalne worki.

Gdzie oddać? Przed kilkoma laty firmy same zabiegały o zużyte folie, a dziś o znalezienie chętnego jest trudno. Z tego powodu często władze lokalne wspierają usuwanie odpadów, które zostały nagromadzone w gospodarstwach rolnych. Jest to możliwe w tych gminach, które biorą udział w programie priorytetowym „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”, organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Brakuje efektywnych, systemowych rozwiązań

Ustawodawca założył, że docelowo odpowiedzialność za stworzenie możliwości zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinna leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania na rynek. Tyle teorii. W praktyce ciągle brakuje efektywnych, systemowych rozwiązań m.in. w zakresie zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z produkcji rolnej. Toteż rolnicy często są zmuszeni przetrzymywać gromadzące się od lat odpady, bo nikt nie chce ich skupować lub chociażby odbierać.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.