Krajowa Grupa Spożywcza coraz bliżej

Wicepremierzy wreszcie przedstawili kolejne etapy budowy holdingu spożywczego. Docelowo Krajowa Grupa Spożywcza ma skupiać 15 państwowych spółek.
Wicepremierzy Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin przedstawili kolejne etapy budowy holdingu spożywczego. Zdjęcie: MRiRW

Krajowa Grupa Spożywcza, zwana wcześniej Narodowym Holdingiem Spożywczym, może wreszcie zacznie funkcjonować. Jej powstanie zapowiadano już kilka razy, ale brakowało "woli politycznej". Tak naprawdę chodziło o to, że dwa ministerstwa – Aktywów Państwowych oraz Rolnictwa – nie mogły się dogadać w kwestiach organizacyjnych. Wygląda na to, że ten impas został przełamany.

Spółki wytypowane do uczestnictwa

Wczoraj (29.03) wicepremierzy Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin przedstawili kolejne etapy budowy Krajowej Grupy Spożywczej. Podpisana przez nich umowa dotyczy przekazania nadzoru właścicielskiego 7 spółek podlegających dotychczas KOWR do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

– To jest kolejny etap, który finalizuje prace związane z budową Krajowej Grupy Spożywczej. Wojna w Ukrainie ponownie uświadomiła wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe i chcemy, aby Krajowa Grupa Spożywcza to bezpieczeństwo jeszcze bardziej wzmocniła poprzez przetwórstwo, a następnie handel. Ponadto poprzez skrócenie drogi od pola do stołu, dzięki eliminacji zbyt dużej liczby pośredników, będzie możliwe przeciwdziałanie zmowom cenowym na rynkach.

Henryk Kowalczyk, wicepremier i szef resortu rolnictwa

Podpisane porozumienie dotyczyło przekazania przez KOWR ministrowi aktywów państwowych wykonywania praw z udziałów w spółkach. Do nowego holdingu przekazano nadzór nad bardzo wartościowymi spółkami rolnymi i hodowlanymi, które mają w swojej historii wiele znaczących osiągnięć. Należą do nich:

  • Danko Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Choryni;
  • Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie;
  • Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Tulcach;
  • Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o. z siedzibą w Straszkowie;
  • Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. z siedzibą w Strzekęcinie;
  • Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o. z siedzibą w Polanowicach;
  • Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o. z siedzibą w Kietrzu.

Teraz zmiany organizacyjne powinny następować dość szybko. W ciągu tygodnia Ministerstwo Aktywów Państwowych powinno przesłać do Rady Ministrów projekt stosownej uchwały, która zakończy proces formalnego przekazania spółek. Warto pamiętać, że KOWR już jakiś czas temu przekazał ministrowi aktywów państwowych wykonywanie praw z udziałów w spółce Elewarr wraz z Zamojskimi Zakładami Zbożowymi. Jednym z kolejnych kroków ma być utworzenie sieci sprzedaży detalicznej żywności. Ale nie mówi się o budowie nowych sklepów, tylko przejęciu jednej z już istniejących na rynku.

Czy to dobry kierunek?

Rządowy pomysł budowy jednego, wielkiego podmiotu państwowego w segmencie produkcji żywności znajduje licznych sceptyków. Zdaniem PSL, tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej to kolejny projekt polityczny, o którym za chwilę pewnie będziemy mówić w czasie przeszłym. Tymczasem rolnicy potrzebują realnego wsparcia i zmian.

Inni podają za przykłady takie kraje, jak Niemcy, Francja czy Holandia, które są potentatami w produkcji żywności, ale pod względem jej organizacji idą w zupełnie innym kierunku. Handel surowcami rolnymi jest tam oparty na spółdzielczych giełdach rolnych. Ich właścicielem nie jest państwo, ale rolnicy, dlatego są beneficjentami handlu, który w ich imieniu prowadzi giełda. Tego typu giełdy są ważnymi graczami na rynku, bo oferują jednolite jakościowo i duże partie płodów rolnych. Handlują nimi zarówno na rynkach wewnętrznych, jak i eksportowych całego świata.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.