Powstaje Polski Holding Spożywczy

Polski Holding Spożywczy nie będzie budowany od podstaw. Jego tworzenie ma polegać na połączeniu w jeden twór administracyjny wybranych już istniejących spółek.
Polski Holding Spożywczy powstanie w wyniku połączenia kilkunastu państwowych spółek już obecnych na polskim rynku rolno-spożywczym.  Zdjęcie: Dreczka

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin pilnie potrzebuje ocieplenia swojego wizerunku. Będąc historykiem z wykształcenia przez wiele lat piął się po szczeblach partyjnej drabiny i zajmował przeróżne stanowiska w administracji państwowej, aż w końcu trafił do resortu gospodarczego. Polacy pamiętają mu m.in. przegraną w wyborach na prezydenta Warszawy oraz wydanie 70 mln zł na korespondencyjne wybory prezydenckie, które nie doszły do skutku. Zatem potrzebuje głośnego sukcesu. Może nim być utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego. W miniony piątek podpisał z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem umowę o współpracy między obiema resortami w tworzeniu wspomnianego holdingu.

Rolnicy na to czekali?

„Obiecaliśmy rolnikom utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego i jesteśmy na ostatniej prostej, aby ten holding powstał. Jesteśmy o krok od tego, aby to zobowiązanie zostało wykonane i żeby polscy rolnicy poczuli, że polskie państwowe podmioty chronią rolnika przed monopolistycznymi praktykami różnych podmiotów na rynku rolno-spożywczym, z czym mieliśmy ostatnio często do czynienia.”

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych

Polski Holding Spożywczy nie będzie budowany od podstaw. Jego tworzenie ma polegać na połączeniu w jeden twór administracyjny części istniejących już spółek Skarbu Państwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Realizację projektu rozpoczęto w 2019 r., ale nie obywa się bez przeszkód. Długo poza możliwością włączenia do Holdingu pozostawało osiem spółek nadzorowanych przez KOWR, m.in. Danko Hodowla Roślin, Małopolska Hodowla Roślin czy Elewarr.

Na bazie Krajowej Spółki Cukrowej

Na początku jego tworzeniem zajmowało się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przygotowało koncepcję utworzenia i przyszłego funkcjonowania tzw. Krajowej Grupy Spożywczej. Na jej lidera wytypowano Krajową Spółkę Cukrową, która z kilkoma innymi spółkami wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Krajowej Spółki Cukrowej. Grupa ta prowadzi działalność na pięciu różnych rynkach:

  • kontraktacja, skup i przetwórstwo buraków cukrowych i produkcja cukru;
  • kontraktacja, skup, przetwórstwo i obrót zbożami;
  • przetwórstwo warzyw i owoców;
  • produkcja skrobi ziemniaczanej;
  • produkcja słodyczy.

Reorganizacja od strony kapitałowej będzie polegała na wniesieniu przez Skarb Państwa udziałów spółek (przeznaczonych do połączenia) do Krajowej Spółki Cukrowej i podwyższenie jej kapitału zakładowego w zamian za akcje. W tej sprawie został już złożony wniosek o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na razie nie wiadomo, jakie nowe aktywności na rynku będzie podejmował w najbliższym czasie Polski Holding Spożywczy i w jaki sposób będzie lepszym partnerem do współpracy z rolnikami.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.