Folia ze skrobi ziemniaczanej coraz bliżej

Grupa Azoty ogłosiła, że jako pierwsza w Polsce wyprodukowała w 100% biodegradowalny granulat do produkcji folii. Tworzywo powstało na bazie skrobi ziemniaczanej.
Tworzywo ze skrobi ziemniaczanej produkowane jest w formie granulatu, tak jak tradycyjne folie. Zdjęcie: GA

Grupa Azoty znana jest rolnikom przede wszystkim jako wiodący w Polsce producent nawozów mineralnych. Ostatnio zbiera wyróżnienia w zupełnie innym segmencie. Polski koncern wyprodukował bowiem w 100% biodegradowalny granulat do produkcji folii. Tworzywo powstało na bazie skrobi ziemniaczanej, która jest tania i szeroko dostępna.

Nisza do zagospodarowania

– Produkcja tworzyw biodegradowalnych, umożliwiających w pełni naturalny i neutralny dla środowiska proces rozkładu materiału, wpisuje się w politykę Europejskiego Zielonego Ładu. Brak producentów skrobi termoplastycznej na rynku polskim i w Europie Środkowo-Wschodniej powoduje, że będziemy pionierem produkcji. To nisza, która wymaga zagospodarowania, a Grupa Azoty posiada technologie i ekspertów, którzy pomogą nam osiągnąć ten cel.

Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty

Prace nad nową technologią trwały ponad dwa lata i były prowadzone przez specjalistów z Centrum Badawczo-Rozwojowego w Grupie Azoty SA w Tarnowie. Niedawno uruchomiono tam linię pilotażowo-produkcyjną do wytwarzania skrobi termoplastycznej o zdolnościach produkcyjnych 300 t/rok. Wynalazek został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP oraz do Europejskiego Urzędu Patentowego. Natomiast w maju br. spółka podpisała umowę o współpracy z firmą Opakomet SA.

Biodegradowalna skrobia termoplastyczna to polimer pochodzenia naturalnego, nieprzetworzony chemicznie. Jest przyjazny dla środowiska, bo produktami rozkładu są związki powszechnie występujące w przyrodzie. Można z niego wytwarzać m.in. opakowania jednorazowego użytku, torby, pudełka, doniczki, które rozkładają się w ziemi w ciągu kilku miesięcy (do pół roku). Zupełna biodegradowalność została potwierdzona badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium Sieci Badawczej Łukasiewicz.

– Z folią produkowaną ze skrobi termoplastycznej jest jednak taki sam problem, jak z innymi, np. folią furcelleranową. Jest bardzo czuła na wilgoć, a więc produkując ją, trzeba będzie przezwyciężyć ten problem – dodawać do skrobi substancje uodparniające na kontakt z cieczami. A niestety, w tym momencie wszystkie powłoki hydrofobowe (wodoodporne) nie są jeszcze biodegradowalne. Jeżeli Azoty z Opakometem rozwiną technologię w pełni biodegradowalnej powłoki, będzie to z pewnością ogromny krok do przodu.

dr hab. Ewelina Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, twórca biodegradowalnej folii produkowanej z alg
Przewaga granulatu

Zainteresowanie tworzywami biodegradowalnymi w ostatnich latach jest bardzo duże, ale brakuje odpowiednich maszyn, które pozwolą na masową produkcję i szerokie wejście na rynek. Zdaniem dr hab. Eweliny Jamróz są miliony maszyn produkujących w bardzo szybkim tempie folie syntetyczne z granulatu. Natomiast brakuje takich, które są przystosowane do produkcji folii biodegradowalnych, np. z alginianów. I tutaj widać przewagę rozwiązania Grupy Azoty – tworzywo ze skrobi ziemniaczanej produkowane jest w formie granulatu, tak jak tradycyjne folie. Oznacza to, że będzie można wykorzystywać dotychczas stosowane maszyny i przejść na masową skalę.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.