Konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla unijnego rolnictwa

Decydenci UE w najbliższym czasie obok szukania sposobów na rozwiązanie trwającego konfliktu, muszą również wziąć pod uwagę jego wpływ na kluczowe sektory gospodarki.
Gospodarka rolna Ukrainy ma duże znaczenie w zaopatrzeniu europejskich rynków. Zdjęcie: Dreczka

Cała europejska społeczność rolnicza z głębokim smutkiem patrzy na konflikt na Ukrainie. Na zeszłotygodniowych spotkaniach komitetów Copa-Cogeca wszyscy członkowie wyrazili solidarność z narodem ukraińskim w tych trudnych czasach. Zapowiedzieli, że podejmą konkretne działania w nadchodzących dniach i tygodniach po ewolucji konfliktu. Fundamentalnego znaczenia w czasie wojny nabiera bezpieczeństwo żywnościowe.

Ważni dla rynków żywnościowych

Destabilizacja Ukrainy przez rosyjską inwazję wywołała już poważne globalne konsekwencje. Rosjanie i Ukraińcy są kluczowymi eksporterami podstawowych produktów rolnych. Ukraina jest czwartym co do wielkości zewnętrznym dostawcą żywności do Unii Europejskiej i zaopatruje ją w 1/4 importu zbóż i olejów roślinnych, w tym prawie połowę kukurydzy.

Uwaga wszystkich krajów europejskich skupiona jest teraz na kwestii dostaw energii. Jednak ze strategicznego punktu widzenia rolnictwo jest równie ważne. Kryzys wywołany wojną nakłada się na pandemię Covid, co ze zdwojoną siłą stymuluje wzrosty cen głównych środków do produkcji rolnej.

Potrzeba więcej odważnych decyzji

Zdaniem Copa-Cogeca, ochrona bezpieczeństwa żywnościowego i łańcuchów dostaw w Europie ma podstawowe znaczenie. Oczywiście w nadchodzących dniach i tygodniach uwaga będzie skierowana na rozwiązanie trwającego konfliktu. Jednak decydenci UE muszą również wziąć pod uwagę jego wpływ na kluczowe sektory gospodarki.

Rolnictwo europejskie jest głównym filarem naszej strategicznej autonomii. Unijni decydenci muszą działać zdecydowanie i szybko, aby je zachować. Czy w tej sytuacji jest sens wprowadzać zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które zostały przygotowane na czasy pokoju i dobrobytu?

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.