Jak wypełniać wnioski o dopłaty ze zmianami w ugorowaniu?

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r. Po zmianach w ugorowaniu wielu rolników ma wątpliwości co do sposobu ich zapisu.
Przykładem rośliny jarej, którą jeszcze można wysiać na obszarach EFA i klasycznie prowadzić, jest soja.  Zdjęcie: Panek

Na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe rolnicy mają czas do 16 maja br. Kto nie zdąży w tym terminie, będzie mógł to zrobić jeszcze do 10 czerwca br., ale wówczas należne płatności zostaną pomniejszone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast zmiany (korekty) do wniosków złożonych w wymaganym terminie – czyli do 16 maja – można składać bez żadnych sankcji do 31 maja. Rolnicy, którzy złożą je później, tj. do 10 czerwca, muszą się liczyć z pomniejszeniem płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Takie są wymogi ARiMR.

Nie jest tak, jak zawsze

Okazuje się, że wielu rolników ma wątpliwości przy wypełnianiu wniosków o płatności. Wynikają one z wprowadzenia w ostatnich tygodniach odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w br. w ramach zazielenienia oraz możliwością ich wykorzystania do produkcji żywności i pasz. Tutaj z pomocą wyszedł zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, który 2 tygodnie temu wystąpił do resortu rolnictwa o wyjaśnienia dotyczące poprawnego wypełniania wniosków o dopłaty.

Dla przypomnienia, obowiązek utrzymania obszarów proekologicznych EFA dotyczy rolników posiadających ponad 15 ha gruntów ornych. Co do zasady, wymóg zobowiązuje ich do przeznaczenia 5% powierzchni gruntów ornych na obszary EFA. Obowiązek ten można wypełniać za pomocą obszarów proekologicznych, np. elementy krajobrazu, międzyplony lub ugory.

Resort rolnictwa wyjaśnia, że w 2022 r. rolnicy mogą prowadzić na ugorach produkcję w ramach płatności za zazielenienie. Stało się tak za sprawą decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2022/484 z 23 marca 2022 r. przewidującej odstępstwa od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 oraz od rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 639/2014 w odniesieniu do spełniania określonych warunków dotyczących płatności z tytułu zazieleniania za rok składania wniosków 2022 (Dz.Urz. UE L 98 z 25.03.2022 r., str. 105).

Ugory objęte odstępstwem można wykorzystać do produkcji żywności i pasz, co umożliwia uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne (EFA), nawet jeśli na takich gruntach prowadzona będzie produkcja, tj. wypas, zbiór czy uprawa. W takich przypadkach możliwe jest stosowanie środków ochrony roślin. Natomiast odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za obszary proekologiczne (EFA).

"Ugór z uprawą"

Rolnicy, którzy mają zamiar skorzystać z derogacji i prowadzić produkcję rolną na ugorach, w trakcie wypełniania wniosków w aplikacji eWniosekPlus powinni dla takich obszarów wybrać roślinę „ugór z uprawą”. Natomiast ci, którzy już złożyli wnioski o płatność i w deklaracjach wskazali ugory, a zamierzają skorzystać z wprowadzonego odstępstwa, to mogą zrobić korektę wniosku. Wystarczy dokonać zmiany w kategorii rośliny z „ugór” na „ugór z uprawą”, a następnie wysłać do ARiMR zmianę do wniosku (ponowne wysłanie deklaracji z wprowadzoną zmianą dotyczącą ugorów).

Resort rolnictwa uspokaja, że w sytuacji, gdy rolnik podczas wypełniania wniosku zadeklarował „ugór”, a nie „ugór z uprawą” (i tego nie zmienił), to nie poniesie konsekwencji z racji braku wprowadzenia tej zmiany.

Z kolei Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uzupełnia, że do ugorów, na których jest prowadzona produkcja nie przysługuje uzupełniająca płatność podstawowa (UPP). Dlatego aplikacja nie będzie podpowiadać tej płatności podczas deklaracji rośliny „Ugór z uprawą” na mapie.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.