Jeden siewnik do wszystkiego

Tym samym siewnikiem można wysiewać zboża, rzepak, strączkowe, buraki cukrowe, kukurydzę i słonecznik. Taką wielozadaniową maszynę ma już firma Väderstad.
Konstrukcja nowego siewnika Väderstad Proceed pozwala na łatwą zmianę rodzaju nasion, obsady i głębokości siewu oraz szerokości międzyrzędzi.

Przez ostatnich 10 lat postęp w konstrukcji maszyn do uprawy i siewu był mało znaczący. Czołowi producenci bazowali na udoskonalaniu modeli będących na rynku już od kilku- kilkunastu lat, a główne usprawnienia dotyczyły dodawania systemów hydraulicznego i elektronicznego sterowania. Aż w końcu pojawiła się nowa koncepcja. Szwedzka firma Väderstad niedawno zaprezentowała nowy siewnik do wszystkiego, który nazwano Proceed (postęp). W krótkim czasie maszyna trafiła pod ocenę europejskich dziennikarzy rolniczych, którzy ogłosili ją „Farm Machine 2022” (maszyna rolnicza 2022). Co o tym zdecydowało?

Przystosowany do różnych nasion

Przede wszystkim wielozadaniowość. Tym samym siewnikiem można wysiewać zboża, rzepak, strączkowe, buraki cukrowe, kukurydzę, słonecznik i wiele innych. Jury szczególnie zwróciło uwagę na możliwość szybkiej zmiany ustawień w celu wysiewu różnych nasion.

Aparatów dozujących jest tyle, ile sekcji wysiewających. Każdy z nich jest napędzany elektrycznie i zarządzany za pomocą systemu sterowania E-Control, opartego na tablecie iPad. Funkcje obejmują wyłączanie i regulację dozowania każdego aparatu, dynamiczne ścieżkowanie, indywidualną kalibrację, a także monitorowanie i sterowanie (również podczas siewu).

Przed przewodami wysiewającymi toczą się koła zagęszczające grunt, aby stworzyć podobne warunki dla każdego z nasion. Koła te są montowane indywidualnie i wykorzystują hydrauliczny docisk. Kiedy nasiona ze skrzyni nasiennej docierają do sekcji siewnych, zmodyfikowana wersja systemu dozującego PowerShoot przejmuje kontrolę nad każdym z nich. Po wyjściu z krótkiego przewodu nasiennego umieszczane są w łożu siewnym pod koło dociskające.

Rozstaw rzędów od 22,5 do 75 cm

O możliwości siewu różnych upraw decyduje przystosowanie do pracy w kilku rozstawach rzędów. Podczas siewu zbóż Proceed może pracować w rozstawie 22,5 lub 25,0 cm. Dzięki łatwej konfiguracji i wymianie tarcz dozujących, szybko można zmienić rozstaw rzędów na 45,0 lub 50,0 cm dla takich upraw, jak buraki cukrowe, soja lub rzepak. Jednak możliwe jest dalsze zwiększanie rozstawy rzędów na 75 cm dla takich upraw, jak kukurydza czy słonecznik.

Producent informuje, że przeprowadził testy polowe, w których zmniejszano obsadę siewu pszenicy o połowę – 150 ziaren/m2. Pomimo tego udało się zachować wydajność, jak przy siewie innymi nowoczesnymi siewnikami.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.