PDO 2022: Wstępne wyniki plonowania jęczmienia ozimego
Jęczmień ozimy w tym roku zaskoczył zarówno doświadczalników, jak i producentów rolnych. Pomimo bardzo suchej wiosny wyniki plonowania są najlepsze od trzech lat.
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych właśnie podał wstępne wyniki plonowania dla 26 odmian jęczmienia ozimego uczestniczących w badaniach PDO 2021/22. Jednak w prezentowanym zestawieniu znalazły się wyniki 34 odmian, gdyż uwzględniono także wyniki 8 odmian, które zarejestrowano zimą br. Wyniki ich plonowania pochodzą z serii 10 doświadczeń rejestrowych, podczas gdy seria PDO objęła 43 lokalizacje. Wstępny charakter ocen polega na tym, że część odmian nie ma jeszcze kompletu wyników.
Nowości w ścisłej czołówce
Analizując wyniki zamieszczone w tabeli warto pamiętać, że odmiany zestawiono w dwóch grupach pod względem budowy kłosa. Kolejność w obrębie grup podyktowana jest wysokością plonu w roku zbioru 2022 na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1), począwszy od najlepszego. W sytuacji identycznego wyniku pod uwagę wzięto plon na poziomie intensywnym (a2), a następnie dane z poprzednich lat.
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wzorzec. W tym roku na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1) jest większy niż w dwóch poprzednich latach odpowiednio o 8,6 i 6,4 dt/ha. Podobna sytuacja panuje na poziomie intensywnym (a2), gdzie tegoroczny wzorzec jest większy niż w dwóch poprzednich latach odpowiednio o 6,8 i 3,7 dt/ha. Tegoroczne wyniki są zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę drastycznie suchą wiosnę w dużej części kraju, a zwłaszcza tej, w której jęczmień ozimy jest bardzo popularny.
Na czele rankingu uplasowała się nowa odmiana o kłosie wielorzędowym – Jula – która minimalnie wyprzedziła inne wielorzędowe nowości – Teuto i SU Hetti. Ponadto wysokim plonowaniem wykazały się także odmiany Esprit, Jakubus, RGT Mela, SU Jule, KWS Morris i SU Midnight. Natomiast wśród odmian o kłosie dwurzędowym na przeciętnym poziomie agrotechniki do wymienionej wcześniej czołówki nawiązały Finezja, SU Laubella i Bordeaux. Natomiast na wysokim poziomie agrotechniki zostały ocenione minimalnie poniżej wzorca.
Ocena ocenie nierówna
Suche i upalne sezony w ostatniej dekadzie zdają się uzyskiwać przewagę. W tych okolicznościach łatwo zapomnieć, że jęczmień ozimy sieje się jesienią i jego główną wadą jest niska zimotrwałość. Wprawdzie większość odmian uzyskuje oceny zimotrwałości w przedziale 4,0-5,0 i te wartości liczbowe są podobne, jak u innych zbóż ozimych. Ale to tylko pozory. W rzeczywistości ocen przyznawanych odmianom jęczmienia nie można odnosić do uzyskiwanych przez odmiany innych upraw ozimych.