Odmiany kiszonkowe kukurydzy w badaniach rozpoznawczych 2022
Wiele kiszonkowych odmian kukurydzy nie jest rejestrowanych w naszym kraju. Dlatego minimalnej wiedzy o ich wartości gospodarczej dostarczają badania rozpoznawcze.
Badania rozpoznawcze odmian kiszonkowych kukurydzy w minionym sezonie swoim zasięgiem objęły 7-8 lokalizacji. Prowadzono je w stacjach nadzorowanych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Z racji zawężonego zakresu ocenie podlegały tylko pierwszoplanowe cechy, jak plon ogólny suchej masy i zawartość suchej masy w plonie ogólnym świeżych roślin w chwili zbioru. Łącznie oceniono 47 odmian należących do 3 grup wczesności.
Lepsza skromna wiedza niż żadna
Analizując dane zestawione w tabeli, warto zwrócić uwagę na uszeregowanie według grup wczesności. Natomiast ustalając kolejność w obrębie grup, sugerowano się plonem ogólnym suchej masy osiągniętym w tym roku, przy czym najpierw wymieniono odmiany posiadające wyniki z dwóch lat, a następnie z jednorocznymi. Za dodatkowe kryterium posłużyła zawartość suchej masy w plonie ogólnym – im wyższa, tym lepiej.
W grupie odmian wczesnych oceniono 10 kreacji, w tym tylko 1 drugi rok z rzędu. Najlepiej wypadła CS Soremi, a tuż za nią uplasował się Meluseen.
W grupie średnio wczesnych oceniono 19 odmian, z czego 6 posiada wyniki dwuletnie. Wśród odmian badanych drugi rok w minionym sezonie najlepiej plonowała SY Amfora, a następnie Maxoleta. Znacznie lepsze wyniki uzyskały odmiany badane pierwszy rok, gdzie na czele znalazł się CS Alchimi. Za nim z wyraźnie słabszymi wynikami uplasowały się Daydreamer i EC Gisella.
Grupę średnio późnych reprezentuje 18 odmian, w tym tylko 2 oceniano 2 rok. Obie uzyskały dobre wyniki. Spośród odmian z wynikami jednorocznymi na czele uplasował się Impaktit, a następnie Senator. Dobre miejsca zajęły też Rooma i Delft.