Odmiany ziarnowe kukurydzy w badaniach rozpoznawczych 2022

Coraz większa liczba odmian kukurydzy napływa na polski rynek. To sprawia, że jest w czym wybierać. Jednak pojawia się także pewna trudność. Jaka? O tym poniżej.
Badania rozpoznawcze odmian kukurydzy dają wąską wiedzę o ich wczesności i plonowaniu w polskich warunkach.  Zdjęcie: Dreczka

Badania rozpoznawcze prowadzone przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych zasadniczo obejmują odmiany zagraniczne, które nie są zarejestrowane w naszym kraju. Zasięg tych badań nie jest duży i w przypadku kukurydzy ziarnowej obejmuje 8 stacji położonych w różnych rejonach kraju. Ocenie podlegają tylko najważniejsze cechy, jak plon i wilgotność ziarna w chwili zbioru. W minionym sezonie do tych badań zgłoszono ponad 100 odmian reprezentujących 3 grupy wczesności. Wyniki ich plonowania zamieszczono w tabelach.

Odgraniczony zakres i zasięg badań

Każda z prezentowanych tabel zawiera odmiany należące do określonej grupy wczesności. Ustalając kolejność sugerowano się plonem ziarna osiągniętym w tym roku, przy czym najpierw wymieniono odmiany posiadające wyniki z dwóch lat, a następnie z jednorocznymi. Za dodatkowe kryterium posłużyła wilgotność ziarna podczas zbioru – im mniejsza, tym lepiej.

Tabela 1. zawiera wyniki plonowania wczesnych odmian kukurydzy na ziarno w badaniach rozpoznawczych. W tej grupie oceniono 29 odmian, w tym 8 drugi rok z rzędu. Wśród odmian z wynikami dwuletnimi najlepiej wypadła Erwinga. Pod względem plonowania w tym roku najwyżej uplasowała się SY Liberty, a następnie LZM170/73 i Privat.

Odmiany należące do grupy średnio wczesnych zestawiono w tabeli 2. Widnieje tu 36 odmian, z czego 18 posiada wyniki dwuletnie. Wśród odmian badanych drugi rok w minionym sezonie najlepiej plonowała Maxoleta, a następnie B2218B i Clooney. Natomiast stawkę odmian badanych po raz pierwszy otwiera EC Gisella, tuż za nią jest B2368C i Debix.

W tabeli 3. zamieszczono wyniki odmian z grupy średnio późnych. Oceniono tu 39 odmian, w tym 8 drugi rok z rzędu. Spośród odmian z wynikami dwuletnimi najlepiej w minionym sezonie plonowała DKC4098 oraz P9363, P9170 i DKC3888. Wyniki czołowych odmian badanych w minionym sezonie po raz pierwszy były wyraźnie lepsze. Na czele uplasowała się P0710, a tuż za nią SY Solandri. Wysokie miejsca zajęły też P9889, RGT Alexx i RGT Texxia.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.