Czasowe zezwolenie w kukurydzy

Kukurydza to druga najważniejsza roślina w Polsce pod względem powierzchni uprawy, tuż za pszenicą. Stąd pojawiają się problemy z agrofagami, wymagające rozwiązań.
Producenci kukurydzy będą mieli możliwość skorzystania z nasion zaprawionych dodatkowo insektycydami. Zdjęcie: Panek

Polscy rolnicy będą mogli używać materiał siewny kukurydzy zaprawiony insektycydami w celu zwalczania rolnic. Niedawno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało derogację (czasowe zezwolenie) dla środka owadobójczego Lumiposa 625 FC (Corteva). Zgodnie z decyzją Ministerstwa może być on używany w okresie od 15 stycznia do 14 maja 2021 r. do zaprawiania materiału siewnego kukurydzy.

Jaki areał może być chroniony?

Z tak zabezpieczonego materiału siewnego będzie mogła skorzystać spora grupa producentów kukurydzy. Otóż całkowity areał, który będzie można obsiać nasionami zaprawionymi Lumiposą jest szacowany na maksymalnie 850 tys. ha, czyli blisko 60% powierzchni uprawy kukurydzy w naszym kraju. Trudno przewidzieć, czy ten limit zostanie wykorzystany przez rolników, bo zaprawa do tanich nie należy i wydatnie podnosi koszt materiału siewnego.

Sprawdź: Czasowe pozwolenie dla neonikotynoidów

Wniosek o derogację dla Lumiposy złożył w sierpniu ub.r. Polski Związek Producentów Kukurydzy. Powodem było przewidywane wystąpienie sytuacji nadzwyczajnej w ochronie roślin dotyczącej zagrożenia uprawy kukurydzy ze strony szkodników glebowych (rolnic i drutowców). PZPK uzasadniał taką potrzebę brakiem chemicznych i biologicznych metod zwalczania. Tymczasem brak środków zaradczych skutkuje występowaniem dużych szkód w uprawie kukurydzy, co potwierdził w odrębnym piśmie Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu.

Tylko do przemysłowego zaprawiania

Warto pamiętać, że Lumiposa 625 FS jest zarejestrowana jako zaprawa nasienna w uprawie rzepaku ozimego. Zawiera substancję czynną cyjanotraniliprol (związek z grupy antranilowych diamidów) i należy do grupy IRAC 28. Niezależnie od gatunku rośliny uprawnej, środek ten można używać tylko do przemysłowego zaprawiania nasion. Zalecana dawka w przypadku kukurydzy to 96 ml/80 tys. nasion/ha, a maksymalna – 108 ml/90 tys. nasion/ha.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.