Pfeifer & Langen Polska podnosi ceny skupu buraka

Opłacalność buraka cukrowego od kilkunastu lat spada, a wraz z nią zainteresowanie rolników uprawą tej rośliny. Tymczasem koncerny cukrowe potrzebują więcej surowca.
Tegoroczny start wegetacji dla buraka cukrowego nie jest łatwy pod względem pogodowym – najpierw panowały chłody i erozja wietrzna, a teraz susza. Zdjęcie: Dreczka

Od kilku miesięcy plantatorzy buraka cukrowego negocjują korzystniejsze warunki dostaw korzeni do cukrowni. Spółki cukrowe z początku niechętnie wsłuchiwały się w argumenty rolników. Tak było do czasu, gdy się okazało, że duża część plantatorów ogranicza kontraktację buraka lub w ogóle z niej rezygnuje. Wobec zagrożenia niedoboru surowca wszyscy odbiorcy zgodzili się na zapłatę ok. 34 €/t kontraktowanych korzeni o bazowej jakości. Niestety, do zakontraktowania areału na ubiegłorocznym poziomie zabrakło przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy hektarów.

Walczą o lepsze warunki

Lepszych warunków domagają się plantatorzy buraka w innych krajach. W Niemczech kontrahenci koncernu Südzucker na przyszłoroczną kampanię mają już zapewnioną stawkę 37 €/t korzeni o bazowej jakości. Polscy plantatorzy również nie ustają w wysiłkach. Niedawno rolnicy współpracujący z koncernem Pfeifer & Langen Polska zawarli nowe porozumienie w sprawie warunków skupu korzeni z tego- i przyszłorocznych zbiorów. Cena za korzenie została podniesiona. Ceny buraków ze zbiorów 2022:

  • buraki kontraktowane o standardowej jakości określonej w umowach dostawy (zawartość cukru 16%) wynosić będzie nie mniej niż 38 €/t + VAT, przy czym stawka ta może zostać zwiększona w zależności od przyszłej sytuacji na rynkach rolnych i uzyskanych cen sprzedaży cukru;
  • buraki dostarczone ponad ilość określoną w umowie będą skupowane po cenie nie niższej niż 34 €/t + VAT;
  • odpowiednio do zmiany cen buraków podwyższone zostały tzw. premie za wczesne (przed 1. października) i późne (po 10. grudnia) dostawy proporcjonalnie do zwyżki ceny za buraki kontraktowane;
  • producent cukru zwiększy premię za okrywanie pryzm buraków do kwoty 5 zł/t.

Ceny buraków ze zbiorów 2023:

  • cena buraków kontraktowanych o standardowej jakości określonej w umowach dostawy wynosić będzie nie mniej niż 40 €/t + VAT;
  • pozostałe warunki umowy na dostawę buraków w sezonie 2023 będą takie same, jak aktualnie ustalone na sezon zbiorów 2022.
Zadbać o wyższą wydajność

Wynegocjowane właśnie warunki z pewnością już nie wpłyną na areał buraka cukrowego zakontraktowany pod tegoroczne zbiory. Jednak może zachęcić rolników do zwiększenia nakładów w celu uzyskania lepszej wydajności. Jak widać, cukrowniom skupionym w koncernie Pfeifer & Langen Polska na tym zależy. Ciekawe, czy pozostałe koncerny cukrowe – Nordzucker, Südzucker i Krajowa Spółka Cukrowa – zdecydują się na podobny krok?

*****

Aktualizacja: 24.05.2022 r.

Niemiecki koncern Nordzucker w komunikacie wysłanym do swoich plantatorów (w Niemczech) poinformował, że spodziewa się lepszych cen za cukier i gotów jest płacić za kontraktowane buraki o bazowej jakości ok. 40 €/t. Po uwzględnieniu wszystkich preferencji cena może być nawet większa. Podane warunki to efekt niedawnych negocjacji zarządu koncernu z przedstawicielami związku plantatorów. Mają wejść w życie już w kampanii 2023 i obowiązywać dla stałych dostawców, wśród których jest dużo udziałowców Spółki Akcyjnej Nordzucker. Umowy z takimi warunkami będą zawierane tylko na rok.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.