Flutriafol zostanie wycofany

Flutriafol będzie można stosować jeszcze przez jeden sezon. Rolnicy, którzy korzystają z fungicydów zawierających tę substancję czynną, będą musieli szukać innych rozwiązań.
Zalecenia środków zawierające flutriafol obejmują liczną grupę chorób grzybowych zbóż i rzepaku.  Zdjęcie: Dreczka

Niedawno Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia dla flutriafolu. Jest to substancja czynna z grupy triazoli, która wchodzi w skład trzech podobnych i niedrogich fungicydów. Chodzi o Askalon 125 SC, Favosar 125 SC i Impact 125 SC. Środki te od wielu lat są zalecane do zwalczania wielu chorób grzybowych zbóż i rzepaku ozimego.

Terminarz jest już podany

Na mocy Rozporządzenia Komisji nr 2021/726 państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania środków ochrony roślin zawierających flutriafol ze swoich rynków. W związku z tym w Polsce obowiązuje następujący terminarz:

  • do 31 października 2021 r. – wycofanie zezwoleń ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wprowadzanie środków ochrony roślin do obrotu, w których skład wchodzi flutriafol;
  • do 30 kwietnia 2022 r. – mogą być sprzedawane i dystrybuowane środki, które zostaną wprowadzone do obrotu do dnia 31 października 2021 r.;
  • do 31 grudnia 2022 r. – mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane środki, które zostaną wprowadzone do obrotu do dnia 31 października 2021 r.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.