Alfa-cypermetryna jeszcze tylko przez rok
Będące w powszechnym użyciu insektycydy zawierające w swoim składzie alfa-cypermetrynę do końca przyszłego roku definitywnie znikną z unijnego rynku.
Niedawno Komisja Europejska wydała kolejne decyzje o nieodnowieniu zgody na dalsze użytkowanie w ochronie roślin alfa-cypermetryny, insektycydu z bardzo popularnej i taniej grupy pyretroidów. Warto pamiętać, że tego typu decyzje są na ogół ostateczne, bo podejmuje się je na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009, dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin.
Przyszły rok będzie ostatni
Brak dopuszczenia danej substancji czynnej do stosowania w środkach ochrony roślin oznacza, że wszystkie państwa członkowskie UE są zobowiązane do wycofania zezwoleń na ich sprzedaż i stosowanie. W przypadku każdej wycofywanej substancji wydawane jest osobne rozporządzenie, które ustanawia terminy sprzedaży i stosowania zawierających ją środków ochrony roślin.
Rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące alfa-cypermetryny wydano kilka tygodni temu. Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 7 grudnia 2021 r. zezwoleń na wprowadzanie środków ochrony roślin do obrotu, w skład których wchodzi ta substancja czynna. W praktyce oznacza to, że w celu pozbycia się istniejących zapasów ich sprzedaż i dystrybucję będzie można prowadzić do 7 czerwca 2022 r. Natomiast rolnicy i inni użytkownicy będą mogli je stosować, przechowywać i unieszkodliwiać do 7 grudnia 2022 r.
- Sprawdź: Metalaksyl-M wycofany z zapraw
Spośród insektycydów zarejestrowanych na polskim rynku alfa-cypermetryna jest substancją czynną następujących środków:
- A-Cyper 100 EC;
- Alciper 100 EC;
- AlfaCyper 100 EC;
- Alfacypermetryna 10 EC;
- Alfa-Pest 100 EC;
- Alfastop 100 EC;
- Asteria 100 EC;
- Cyper-Fas 100 EC;
- Fastac 100 EC;
- Fastac Active 050 ME;
- Fastac Las 15 SC;
- Fasthrin 10 EC;
- Fiesta 100 EC;
- Proalfacypermetrin;
- Storanet;
- Trinet P.