Wysokie cło na zboże z Rosji i Białorusi

Nasz rynek zbóż powoli się stabilizuje, chociaż skutki nadmiernego eksportu nadal są odczuwalne. U progu nowych zbiorów Komisja Europejska wprowadziła wysokie cło.
Najbardziej dotkliwy w ostatnim roku był import ogromnych ilości ziarna kukurydzy, których Polska wcale nie potrzebowała.  Zdjęcie: Dreczka

Dwa tygodnie temu europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis zapowiedział, że kraje Wspólnoty wprowadzą wysokie cła na towary rolne oferowane przez Rosję i Białoruś. Zapowiedź ta doczekała się ucieleśnienia w postaci Rozporządzenia Rady (UE) 2024/1652. Wprowadzone cła obowiązują od 1 lipca br. i w odniesieniu do niektórych towarów rolnych mogą spełniać rolę „zaporowych”.

Sankcje nie u wszystkich działały

Od ponad roku wielkim problemem na światowych rynkach jest rosyjski eksport zbóż, który chwieje giełdami i obniża notowania. Tanie rosyjskie ziarno często trafia do krajów, z których skutecznie wypiera np. ukraińskie. Pomimo sankcji, w minionym roku znaczne ilości (blisko 4 mln t) Rosja różnymi kanałami sprzedała także do niektórych krajów unijnych, na co skarżyły się Polska, Czechy, Litwa, Łotwa i Estonia. Od teraz będzie to trudniejsze.

Na zboża i niektóre inne towary rolne rosyjskiego lub białoruskiego pochodzenia obowiązują następujące stawki celne:

  • pszenica durum (nasiona i pozostałe ziarno) – 148 €/t;
  • pszenica zwyczajna (ziarno) – 95 €/t;
  • jęczmień i żyto (nasiona i pozostałe ziarno) – 93 €/t;
  • kukurydza (ziarno oprócz nasion) – 94 €/t;
  • proso – 56 €/t;
  • gryka i pozostałe zboża – 37 €/t.

Rozporządzenie wprowadziło także cło na pozostałości i odpady przemysłu spożywczego, które mogą stanowić gotową karmę dla zwierząt. Chodzi o otręby, śruty i inne pozostałości odsiewu, przemiału lub innej obróbki wymienionych powyżej zbóż, a także roślin strączkowych, nawet granulowane:

  • w których zawartość skrobi nie przekracza 28% masy i w których część przechodząca przez sito o wymiarze oczek 0,2 mm nie przekracza 10% masy lub, alternatywnie, ta część, która przechodzi przez takie sito, zawiera po spopieleniu w przeliczeniu na suchy produkt 1,5% masy lub więcej popiołu – 44 €/t;
  • pozostałe – 89 €/t;
  • pozostałości z produkcji skrobi z kukurydzy (z wyłączeniem stężonych płynów z rozmiękczania), o zawartości białka przekraczającej 40% w przeliczeniu na suchy produkt – 320 €/t.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.