Ursula von der Leyen ogłosiła wycofanie restrykcyjnego projektu

Nieustające, masowe protesty europejskich rolników przynoszą pierwsze ustępstwa. Komisja Europejska wycofuje projekt zakładający ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie.
Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu projektu ograniczenia o 50% stosowania pestycydów w rolnictwie w Unii Europejskiej do 2030 r.

Pod naciskiem masowych protestów rolników w wielu krajach unijnych, Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu projektu ograniczenia o 50% stosowania pestycydów w rolnictwie w Unii Europejskiej do 2030 r. Szefowa KE, Ursula von der Leyen, ogłosiła to dzisiaj, 6 lutego 2024 r., podczas debaty w Parlamencie Europejskim.

Cele były szczytne, ale skutki dotkliwe

Von der Leyen podkreśliła, że projekt rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin, który KE przyjęła w czerwcu 2022 r., miał szczytne cele. Chodziło o zmniejszenie ryzyka stwarzanego przez chemiczne środki ochrony roślin.

– Propozycja stała się symbolem polaryzacji. Została odrzucona przez Parlament Europejski. W Radzie również nie ma nad nią postępów. Dlatego też zaproponuję Kolegium (Komisji Europejskiej) wycofanie tego wniosku.

Ursula von der Leyen, szefowa KE

Von der Leyen wyjaśniła, że decyzja o wycofaniu projektu nie oznacza rezygnacji z kwestii ograniczenia stosowania pestycydów.

– Temat oczywiście pozostaje. Aby móc działać dalej, potrzebny jest szerszy dialog i inne podejście. Na tej podstawie Komisja mogłaby przedstawić nowy projekt, znacznie bardziej dojrzały, stworzony przy zaangażowaniu zainteresowanych stron.

Ursula von der Leyen

Jest jeszcze jedna przyczyna ponownego pochylenia się KE nad projektem. Oprócz protestów rolników przetaczających się obecnie przez państwa unijne, trzeba pamiętać o tym, że wielkimi krokami zbliżają się wybory do europarlamentu. Niewykluczone, że w pamięci wielu wyborców przez następnych kilka miesięcy zachowa się obraz przyczyn, formy, skali i determinacji środowiska rolniczego Europy.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.