Ursula von der Leyen ogłosiła wycofanie restrykcyjnego projektu
Nieustające, masowe protesty europejskich rolników przynoszą pierwsze ustępstwa. Komisja Europejska wycofuje projekt zakładający ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie.
Pod naciskiem masowych protestów rolników w wielu krajach unijnych, Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu projektu ograniczenia o 50% stosowania pestycydów w rolnictwie w Unii Europejskiej do 2030 r. Szefowa KE, Ursula von der Leyen, ogłosiła to dzisiaj, 6 lutego 2024 r., podczas debaty w Parlamencie Europejskim.
Cele były szczytne, ale skutki dotkliwe
Von der Leyen podkreśliła, że projekt rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin, który KE przyjęła w czerwcu 2022 r., miał szczytne cele. Chodziło o zmniejszenie ryzyka stwarzanego przez chemiczne środki ochrony roślin.
– Propozycja stała się symbolem polaryzacji. Została odrzucona przez Parlament Europejski. W Radzie również nie ma nad nią postępów. Dlatego też zaproponuję Kolegium (Komisji Europejskiej) wycofanie tego wniosku.
Ursula von der Leyen, szefowa KE
Von der Leyen wyjaśniła, że decyzja o wycofaniu projektu nie oznacza rezygnacji z kwestii ograniczenia stosowania pestycydów.
– Temat oczywiście pozostaje. Aby móc działać dalej, potrzebny jest szerszy dialog i inne podejście. Na tej podstawie Komisja mogłaby przedstawić nowy projekt, znacznie bardziej dojrzały, stworzony przy zaangażowaniu zainteresowanych stron.
Ursula von der Leyen
- Sprawdź: Zielony Ład to nieporozumienie
Jest jeszcze jedna przyczyna ponownego pochylenia się KE nad projektem. Oprócz protestów rolników przetaczających się obecnie przez państwa unijne, trzeba pamiętać o tym, że wielkimi krokami zbliżają się wybory do europarlamentu. Niewykluczone, że w pamięci wielu wyborców przez następnych kilka miesięcy zachowa się obraz przyczyn, formy, skali i determinacji środowiska rolniczego Europy.