Siewy kukurydzy mocno opóźnione

Uprawa kukurydzy w Unii Europejskiej skurczy się. Niemniej tegoroczne zbiory mają być większe niż w suchym 2022 r. Tak uważają analitycy i wskazują przyczyny.
Opóźnienie siewów kukurydzy z powodu chłodnej i mokrej wiosny dotyczy prawie połowy Europy.  Zdjęcie: Dreczka

Siewy kukurydzy w Europie Środkowej rozpoczęły się później niż zwykle. Powodem jest chłodna i mokra pierwsza połowa wiosny. Szacunki dotyczące powierzchni zasiewów dla Polski są mniejsze niż w ubiegłym roku. Dotyczy to również większości głównych europejskich producentów kukurydzy, takich jak Francja, Niemcy, Włochy, Bułgaria i Rumunia.

Powierzchnia zasiewów spada

Pomimo spadku powierzchni spodziewane są znacznie większe zbiory niż w ubiegłym roku. Wówczas liczne plantacje kukurydzy w wielu krajach europejskich uschły, a unijne zbiory ziarna kukurydzy ogółem były najmniejsze od 2007 r. W swojej pierwszej prognozie Komisja Europejska szacuje powierzchnię upraw na 8,52 mln ha. To o ok. 330 tys. ha mniej niż w ubiegłym roku i nawet o 725 tys. ha mniej niż dwa lata temu.

Zdaniem analityków przyczyną spadku upraw jest z jednej strony ekspansja zbóż ozimych i rzepaku. Z drugiej strony europejscy rolnicy coraz chętniej zwracają się w kierunku upraw mniej podatnych na suszę, takich jak słonecznik lub soja. Do tego dochodzi potężna presja cenowa wywierana przez wysoki import w krajach graniczących z Ukrainą.

Szczególnie dotknięci są producenci kukurydzy z Europy Wschodniej, czyli Polska, Słowacja, Rumunia i Bułgaria. W tych krajach spadek powierzchni zasiewów kukurydzy może być mocno niedoszacowany, co sprawi, że prognoza Komisji ostatecznie okaże się zbyt optymistyczna.

Ubiegłoroczna susza jeszcze się nie skończyła

W odróżnieniu od mokrych i zimnych warunków panujących w Europie Środkowo-Wschodniej, inne kraje UE już teraz borykają się ze znacznymi niedoborami wody. Jej deficytem szczególnie dotknięte są już Hiszpania i Włochy, ale także niektóre regiony Bułgarii, Węgier i Rumunii.

W przypadku Hiszpanii i Portugalii, gdzie kukurydza na ziarno jest uprawiana głównie w systemie nawadniania, ostateczny areał jest określany na podstawie przydziału wody do nawadniania. We Francji i Rumunii zasoby wilgoci glebowej również wymagają znacznej poprawy, aby było można prognozować wzrost zbiorów kukurydzy w tym roku.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.