Przewidują dobre zbiory oleistych

Produkcja nasion roślin oleistych w sezonie 2023/24 wzrośnie, zwłaszcza soi i słonecznika, tak przewiduje w ostatnim raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA).
Tegoroczne zbiory rzepaku w Europie będą o 5% lepsze od ubiegłorocznych, przewiduje Amerykański Departament Rolnictwa.  Zdjęcie: Dreczka

Przyszły rok gospodarczy – 2023/24 – przyniesie gwałtowny wzrost produkcji nasion oleistych. Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) ich światowa produkcja wyniesie ok. 671 mln t, zatem będzie o 7% większa niż w bieżącym sezonie (2022/23).

Większe zasiewy i lepsze plony

Jeśli chodzi o rzepak, to analitycy oczekują, że jego ogólna produkcja utrzyma się na podobnym poziomie 87 mln t (r/r -0,3%), chociaż Europa i Kanada odnotują wyraźny wzrost. Europa zbierze ok. 20,5 mln t (przyrost o 5%), głównie za sprawą większej powierzchni zasiewów (+125 tys. ha) i lepszych plonów. Wzrost produkcji rzepaku jest spodziewany także w Kanadzie, gdzie zbiory mogą wynieść 20,3 mln t, czyli o 7% więcej niż rok temu. Może to wywrzeć ogromny wpływ na podaż rzepaku w Europie i jego ceny.

Dobra prognoza dla Europy obok wzrostu powierzchni podbudowana jest też korzystnymi warunkami do siewów w 2022 r., łagodnym przebiegiem zimy (niski poziom wymarznięć) oraz sprzyjającej pierwszej połowie wiosny. Rzepakowym liderem w Unii Europejskiej pozostanie Francja (4,6 mln t), która minimalnie wyprzedzi Niemcy (4,5 mln t) oraz Polskę (3,4 mln t).

Prognozuje się, że światowa produkcja soi w sezonie 2023/24 wyniesie blisko 411 mln t, co oznacza wzrost prawie o 11%. Historyczny rekord – 163 mln t – odnotuje Brazylia (+ 5,2%), która znacznie wyprzedzi Stany Zjednoczone – 122 mln t (+ 5%).

W górę o ok. 5% pójdzie także światowa produkcja słonecznika (54,3 mln t). Na pierwszym miejscu uplasuje się Rosja – 16,5 mln t (+0,25 mln t). Z kolei unijne zbiory słonecznika mogą wzrosnąć o prawie 24% do 11,5 mln t.

Niepewne dane z Ukrainy

Dane dotyczące Ukrainy są niepewne z powodu wojny. Dlatego analitycy w swoich rozważaniach przyjmują ok. 5% błędu. Zatem przyjęto, że Ukraina może zebrać 11,8 mln t słonecznika, co rok do roku oznacza wzrost o 5%, ale na tle średniej z 5 lat poprzedzających wojnę jest to mniej o 21%. Obok znaczącego spadku powierzchni spodziewany jest też spadek wydajności, głównie z powodu gorszej dostępności nasion wydajnych odmian i skłonności rolników do oszczędzania na innych środkach produkcji.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.