Producenci pszenicy pozbawieni szansy na pomoc finansową!

Już były przygotowane dokumenty i faktury, ale system ARiMR zawiódł. Producenci pszenicy, którzy liczyli na wsparcie, zostali pozbawieni możliwości złożenia wniosków.
Wielu producentów pszenicy nie miało możliwości na terminowe złożenie wniosku przez awarię systemu ARiMR. Zdjęcie: Panek

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystąpił 3 sierpnia 2023 r. z wnioskiem do Roberta Telusa, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, o przywrócenie terminu składania wniosków o pomoc dla producentów pszenicy. Wielu rolników nie zdążyło złożyć wniosków do 31 lipca 2023 r. ze względu na problemy z systemem elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Rolnicy zderzyli się z systemem

Rolnicy, którzy chcieli skorzystać z elektronicznej formy składania wniosków, zderzyli się z systemem ARiMR, który nie przyjmował wniosków o pomoc dla producentów pszenicy. Mimo że na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdowały się jasne informacje na temat dostępnych form pomocy dla rolników, brakowało odnośników do odpowiednich miejsc na stronie ARiMR, gdzie można było złożyć wniosek.

Wielu rolników, którzy otrzymali faktury za sprzedaną pszenicę w ostatnich dniach lipca, nie było w stanie złożyć wniosków osobiście w biurze powiatowym ARiMR, bo termin minął. W rezultacie zostali oni pozbawieni możliwości złożenia wniosku, co skutkuje utratą możliwości uzyskania pomocy finansowej.

To nie pierwszy taki przypadek. Władze KRIR zauważają, że system ARiMR w okresach intensywnego składania wniosków dość często ulega awariom lub generuje błędy. Ma to negatywny wpływ na skuteczność i terminowość złożonych wniosków. Skutki tych niedociągnięć uderzają w rolników.

Apelują o przedłużenie terminu

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o szybką reakcję na ten problem i przywrócenie terminu składania wniosków o pomoc dla producentów pszenicy. Dodatkowo, wskazuje na potrzebę usprawnienia systemu ARiMR, aby rolnicy mogli swobodnie i bez przeszkód składać wnioski o wsparcie finansowe.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.