Jest zgoda na wypłatę dodatkowego wsparcia

Bieżący tydzień obfitował w burzliwe wydarzenia. Dla rolników z pewnością najważniejsza jest zgoda Komisji Europejskiej na uruchomienie kilku form wsparcia.
Nabór wniosków na dopłaty do zakupionych nawozów mineralnych potrwa tylko do najbliższego poniedziałku, 31 lipca 2023 r., a pula zarezerwowanych środków opiewa na 4,7 mld zł.  Zdjęcie: Dreczka

Potwierdzenie możliwości uruchomienia podwyższonych dopłat do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego pojawiło się w minioną środę. Na ten cel z budżetu naszego kraju rząd planuje wydać do 210 mln zł. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi precyzuje, że dopłata będzie przysługiwała do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, zakupionym od 15 lipca 2022 r. do 15 czerwca 2023 r.

Wnioski na dopłaty do nawozów tylko do poniedziałku

Bardzo dużą pulę środków zarezerwowano na wsparcie do zakupu nawozów mineralnych, za wyjątkiem wapna nawozowego (również zawierającego magnez). Według oficjalnego brzmienia jest to pomoc dla producenta rolnego, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Rosji przeciwko Ukrainie. W tym przypadku przyjęto formę dofinansowania zakupu w okresie od 16 maja 2022 r. do 15 maja 2023 r. nawozów mineralnych od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu nawozami lub sprzedaży nawozów. Nabór wniosków potrwa jeszcze kilka dni, tj. do 31 lipca 2023 r., a pula zarezerwowanych środków opiewa na 4,7 mld zł.

W ostatnich miesiącach rolnikom bardzo dokuczał impas na rynku zbóż i oleistych. Rząd długo zwlekał z działaniami chroniącymi nasz rynek, aż usypała się górka szacowana przez różne źródła na 5-9 mln t. Obecnie minister rolnictwa Robert Telus rozgłasza, że większość tej nadwyżki wywieziono z kraju. Zachętą dla rolników na pozbywanie się zapasów nawet po obniżonej cenie była zapowiedź uruchomienia wsparcia do sprzedaży. W tym tygodniu Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie pomocy publicznej dla producentów rolnych, którzy dokonali sprzedaży pszenicy, kukurydzy i gryki w okresie od 15 kwietnia 2023 r. do 15 lipca 2023 r.

Nabór wniosków na to wsparcie również kończy się w najbliższy poniedziałek, tj. 31 lipca 2023 r. Do rozdysponowania jest kwota 2 mld zł. Jednak szanse na to, że zostanie rozdysponowana, są nikłe. Wsparcie dotyczy wyłącznie ziarna ze zbiorów 2022 r. i obejmuje przedział czasowy zaledwie 3 miesięcy. Poza tym, ze zbóż produkowanych masowo, obejmuje pszenicę i kukurydzę, a z małoobszarowych – grykę.

Wytępiono świnie, ale nie ASF

Pomimo wysiłków naszych służb nie udaje się wygasić afrykańskiego pomoru świń. Za to bardzo skutecznie wytępiono świnie na obszarze ok. 1/4 kraju i doprowadzono do ruiny wiele gospodarstw. Rząd zorientował się, że obecnie skala chowu trzody to niespełna połowa tego, co było kilkanaście lat temu. Najszybciej zanikają mniejsze stada. Ktoś w Warszawie wymyślił, aby uruchomić doraźną pomoc dla producentów świń. Mogą się o nią ubiegać ci rolnicy, którzy zgłoszą do 31 sierpnia 2023 r. oznakowanie świń urodzonych w ich gospodarstwie od 15 marca 2023 r. do 15 sierpnia 2023 r. Pomoc będzie wynosiła 100 zł do każdej sztuki świni, ale nie więcej niż 500 tys. zł dla producenta świń. Na ten cel w budżecie zarezerwowano 500 mln zł.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.