Pomorska Izba Rolnicza: widzą nadużycia przy sprzedaży ziarna

Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej wystosował apel do Krajowej Rady Izb Rolniczych o interwencję. Rolnicy sygnalizują pojawiające się nadużycia przy sprzedaży ziarna.
Pierwsze odbiory ziarna z gospodarstwa odbywają się bez zastrzeżeń, a po kilku pojawia się rzekomy szkodnik, nawet jeśli załadunek prowadzony jest z tego samego magazynu. Zdjęcie: Panek

Resort rolnictwa w odpowiedzi na kryzys zbożowy uruchomił jednorazowe wsparcie „Dopłaty do zbóż”. Instrument ten ma pomóc rolnikom w opróżnieniu magazynów przed zbliżającymi się żniwami. Dopłatę może otrzymać rolnik, który do 15 czerwca br. sprzeda pszenicę i inne zboża, kukurydzę, rzepak i rzepik. Stosowny wniosek o taką dopłatę musi złożyć do 30 czerwca 2023 r.

"Znaleziono robaki"

Zgodnie z przewidywaniami, po ogłoszeniu dopłat do zbóż, w skupach nastąpiło ożywienie, a ceny płodów rolnych spadły. Co więcej, rolnicy sygnalizują o pojawiających się nadużyciach.

– Kupujący odbiera zboże z magazynu rolnika, wysyłając po nie transport. Po pierwszych kilku transportach towarów dostarczonych do portu, kupujący nie zgłasza uwag dotyczących ich jakości. W kolejnym jednak transporcie, lub kolejnych – zdaniem kupującego – znaleziono robaki, o czym informuje on rolnika mailem lub telefonicznie.

Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej

Zdaniem izbowców, następnie kupujący przedstawia rolnikowi żądanie obniżenia ceny za tonę (np. 50 zł) i jednocześnie grozi zwróceniem towaru i obciążeniem go kosztami transportu.

– Celem uniknięcia opisanej sytuacji Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej wnioskuje za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i stosownie według jego kompetencji o spowodowanie, aby Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa utrzymywał laboratoria w pełnej gotowości, przez siedem dni w tygodniu i przez całą dobę. Chodzi o to, aby były one gotowe dokonywać kontroli zboża w każdej chwili.

Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej

Działacze oczekują, że podjęcie takich działań spowoduje ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie opisanych powyżej nadużyć.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.