Lepszy zarobek na cukrze

Wreszcie nastały dobre czasy dla przemysłu cukrowniczego i plantatorów buraka. Dzięki wzrostom cen cukru na światowych rynkach będzie można na nim zarobić jeszcze więcej.
Przedstawiciele europejskich koncernów cukrowych właśnie podsumowali dobry sezon i liczą na jeszcze lepsze wyniki w bieżącym roku obrotowym (2023/24).  Zdjęcie: Dreczka

Dwie największe niemieckie grupy cukrownicze – Südzucker AG (SA) i Nordzucker AG, które mają swoje oddziały także w Polsce, właśnie poinformowały, że w minionym roku finansowym (2022/23) osiągnęły znaczące wzrosty zysków. Znajduje to potwierdzenie w danych bilansowych, które oba koncerny przedstawiły w miniony wtorek.

Wzrost cen znacznie poprawił wynik finansowy

W roku obrotowym 2022/23, który zakończył się pod koniec lutego, Südzucker AG osiągnął skok sprzedaży o ok. 1/4 do 9,5 mld €. Zysk operacyjny rok do roku się podwoił i wyniósł 704 mln €. Tylko w segmencie produkcji cukru zyski poprawiły się o 250 mln €. Rok wcześniej działalność cukrownicza przyniosła stratę w wysokości 21 mln €.

Drugi z niemieckich koncernów cukrowniczych – Nordzucker – również bardzo korzystnie podsumował miniony rok obrotowy. Nastąpił wzrost sprzedaży do poziomu 2,3 mld €, co przełożyło się na zysk operacyjny w wysokości 211 mln € (+16%). W tej sytuacji zarząd i rada nadzorcza koncernu zaproponowały zwiększenie dywidendy z 0,80 € do 1,20 € na akcję. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na początku lipca podczas walnego zgromadzenia. Warto pamiętać, że w przypadku tego koncernu blisko 60% udziałów posiadają rolnicy.

Ceny skupu buraka będą dobre

Podczas ogłaszania wyników Lars Gorissen, prezes zarządu Nordzucker, wypowiedział wiele ciepłych słów pod adresem plantatorów buraka. Stwierdził, że osiągnięty sukces biznesowy jest oparty na dobrych plonach buraków cukrowych, za które w bieżących realiach rynkowych cukrownie są w stanie lepiej płacić. Natomiast dyrektor finansowy Alexander Bott dodał, że obecny rozwój sytuacji na rynku cukru daje perspektywę osiągnięcia bardzo dobrego wyniku biznesowego również w roku obrotowym 2023/24.

Europejscy producenci cukru przyznają, że wzrost cen cukru na rynku światowym obecnie z nawiązką rekompensuje rosnące koszty energii, surowców i innych nakładów. Od początku 2023 r. cena cukru na giełdzie międzykontynentalnej ICE gwałtownie rosła z poziomu ponad 500 $/t w styczniu (wówczas średnia unijna cena cukru wynosiła 773 €/t) do 700 $/t obecnie (w UE przekroczyły 800 €/t).

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.