Kto zarobi na ziarnie kukurydzy?

Zimą Grupa Azoty sprzedawała rolnikom nawozy po niebotycznych cenach, a teraz Elewarr i Zamojskie Zakłady Zbożowe będą skupować ziarno kukurydzy płacąc 500 zł/t.
Ceny mokrego ziarna kukurydzy na tle minionego roku drastycznie spadły. Zdjęcie: Panek

To jest wyjątkowo trudny rok dla producentów kukurydzy ziarnowej w Polsce, którzy mierzą się z szeregiem nieznanych wcześniej wyzwań. Najpierw drogie środki produkcji, wręcz absurdalne ceny podstawowych nawozów, potem dotkliwa susza i w konsekwencji redukcja plonów. Teraz borykają się z kiepską chłonnością rynku i niskimi cenami skupu.

Niebotyczne ceny nawozów

Dla przypomnienia, zimą Grupa Azoty, wbrew spadkowym trendom, sprzedawała rolnikom nawozy mineralne po niebotycznych cenach. Do tego występowały braki w asortymencie. Miesiącami nie było w sprzedaży np. Polidapu (fosforan amonu 18-46), który jest nawozem startowym dla kukurydzy. O kilkanaście procent podrożał też materiał siewny i inne środki do produkcji rolnej.

Pod koniec września ruszyły żniwa kukurydziane. Ceny skupu mokrego ziarna na tle minionego roku drastycznie spadły, z 950-1050 zł netto/t do ok. 500 zł netto/t, chociaż na paryskiej giełdzie Euronext bieżące notowania kukurydzy są na poziomie 200 €/t, czyli ok. 920 zł/t. Na domiar złego w Polsce nie brakuje obaw o to, czy punkty skupu w pewnym momencie nie zawieszą swojej działalności.

Minister rolnictwa, Robert Telus, zapowiedział skup mokrej kukurydzy za ok. 500 zł netto/t przez Elewarr, czyli Krajową Grupę Spożywczą. Na stronie internetowej spółki widnieje komunikat w tej sprawie.

– Uprzejmie informujemy, że od dnia 2 października w ramach prowadzonego przez Elewarr sp. z o.o. skupu kukurydzy mokrej trwają zapisy na listy harmonogramowe prowadzone przez magazyny Spółki. Szczegółowe informacje dotyczące zasad skupu kukurydzy mokrej można uzyskać w poszczególnych magazynach. Zainteresowanych sprzedażą kukurydzy mokrej Rolników zapraszamy do magazynów Spółki Elewarr. Informujemy, że w przypadku sprzedaży kukurydzy mokrej do magazynów Elewarr, istnieje możliwość zapewnienia przez Oddział usługi transportu „z pola do elewatora” na koszt zainteresowanego rolnika. Szczegółowe informacje o usłudze udzielane będą przez Dyrektorów Oddziałów.

Elewarr
To nie koniec przedwyborczych obietnic

Robert Telus poinformował również, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła skup kukurydzy, a Orlen zamierza ją skupować do produkcji biopaliw. Mimo licznych obietnic zdaje się, że w tym roku na kukurydzy zarobią państwowe spółki, a rolnicy zostaną pozbawieni jakichkolwiek zysków. Cena skupu ziarna po 500 zł/t nie wytrzymuje obecnie żadnej kalkulacji opłacalności.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.