Korytarz zbożowy przedłużony

Po długiej niepewności w minioną środę ogłoszono przedłużenie umowy między Rosją, ONZ i Ukrainą w sprawie morskiego korytarza zbożowego. Jak zareagowały światowe rynki?
Światowa produkcja zbóż w nadchodzącym sezonie wydatnie wzrośnie, głównie za sprawą kukurydzy w obu Amerykach.  Zdjęcie: Dreczka

Ukraina liczyła na przedłużenie umowy o utrzymaniu korytarza dla eksportu zbóż przez Morze Czarne przynajmniej o kolejne cztery miesiące. Rosja zgodziła się na dwa, chociaż ma do wywiezienia o 10 mln t więcej, niż przed rokiem. Natomiast Ukraina od momentu otwarcia korytarza w sierpniu ub.r. wywiozła już 30 mln t, stąd obecnie nie odczuwa presji nadmiernych zapasów. Bardziej chodziło jej o utrzymanie otwartej drogi morskiej po tegorocznych zbiorach.

Rosyjska logika zaskakuje Zachód

Rosja chociaż w tej grze utraciła już wszystkie najmocniejsze karty, to nadal stawia żądania. Przede wszystkim domaga się ponownego przyłączenia swojego banku specjalizującego się w obsłudze rolnictwa do międzynarodowego systemu bankowego Swift. Ponadto chce zniesienia przeszkód w ubezpieczeniu jej statków i ich dostępie do wszystkich zagranicznych portów.

Natomiast Ukraina pomimo chwilowego ograniczenia dostępu do sąsiadujących z nią krajów unijnych, zdołała już zasadniczą część wywieźć. Nadal może też korzystać z europejskich korytarzy solidarności, czyli dróg kolejowych oraz portów na Dunaju i nad Bałtykiem.

Kilka minut po ogłoszeniu utrzymania korytarza eksportowego przez Morze Czarne ceny pszenicy na europejskim rynku spadły poniżej 226 €/t z dostawą we wrześniu, co oznacza spadek o ponad 8 €/t w stosunku do poprzedniego dnia. Kukurydza odnotowała podobny spadek do ok. 220 €/t z dostawą w czerwcu.

Prognozują obfite zbiory

Niestety, niskie ceny zbóż mogą zagościć na dłużej. W ostatnim komunikacie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) szacuje, że światowe zbiory pszenicy w roku gospodarczym 2023/24 wyniosą prawie 790 mln t (r/r wzrost o 1,5 mln t. W Unii Europejskiej zbiory pszenicy mają wynieść ok. 139 mln t, co oznaczałoby wzrost o prawie 5 mln t.

Według USDA światowe zbiory kukurydzy mogą sięgnąć 1,22 mld t, co oznaczałyby wzrost r/r o 70 mln t. W Europie zbiory kukurydzy mają wzrosnąć z 53 mln t w poprzednim sezonie do ponad 64 mln t. Na Ukrainie spodziewany jest spadek o 5 mln t do ok. 22 mln t. Natomiast w USA spodziewany jest wzrost produkcji ziarna kukurydzy do prawie 388 mln t, co odpowiadałoby wzrostowi o 39 mln t.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.