Ugory mogą wrócić do uprawy

To już pewne. Będzie odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach w 2023 r. Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie w tej sprawie i wskazuje powód.
Odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach jest czasowe i dotyczy tylko wniosków o płatności obszarowe składanych w 2023 r. Zdjęcie: Panek

Na wniosek państw członkowskich, w tym Polski, Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie wprowadzające odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach oraz obowiązku zmianowania upraw w 2023 r. Zostało ono opublikowane 27 lipca br. Powodem odstępstwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Co zmienia rozporządzenie?

Resort rolnictwa wyjaśnia, iż Rozporządzenie realizuje postulaty w zakresie czasowych odstępstw od wdrożenia niektórych norm Dobrej Kultury Rolnej w ramach nowej warunkowości, obowiązującej od 2023 r. w ramach Planu Strategicznego na lata 2023-27. Zgodnie z rozporządzeniem w 2023 r. rolnicy:

  • w ramach normy GAEC 7 – nie będą musieli realizować zmianowania upraw na gruntach ornych;
  • w ramach normy GAEC 8 (przeznaczenie 4% gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne) – będą mogli prowadzić produkcję na gruntach ugorowanych, z wyjątkiem kukurydzy, soi i zagajników (?) o krótkiej rotacji.

Odstępstwo jest czasowe i dotyczy tylko wniosków o płatności obszarowe składanych w 2023 r. Jest ściśle związane ze światowym bezpieczeństwem żywnościowym. Dlatego też nie obejmie upraw, które są wykorzystywane do żywienia zwierząt (kukurydzy, soi).

Podstawą prawną wydanego komunikatu jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z 2 grudnia 2021 r., ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej. Ich finansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Uchyleniu ulegają Rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013.

Dokument wprowadzający opisane zwolnienia to Rozporządzenie wykonawcze 2022/1317, ustanawiające odstępstwa od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w odniesieniu do stosowania norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (norm GAEC) 7 i 8 w odniesieniu do składania wniosków w 2023 r.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.