PDO 2022: Wstępne wyniki plonowania pszenicy ozimej

Wybieranie odmian zbóż ozimych ciągle trwa. Kto sięga po nowe odmiany pszenicy, ten powinien poznać ich właściwości, przy czym plonowanie i zimotrwałość to minimum.
Większość walorów pszenicy ozimej cenionych przez rolników skupia w sobie liczna grupa odmian chlebowych (B).  Zdjęcie: Dreczka

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych stara się jak najszybciej przekazać najnowsze wyniki plonowania odmian zbóż ozimych, aby wesprzeć rolników dokonujących obecnie wyborów odmian. Zatem już można się zapoznać z wynikami plonowania odmian pszenicy ozimej ze zbioru 2022. Na razie mają one charakter wstępny, bo opracowano je na podstawie 61% zebranych doświadczeń. Ostateczne pojawią się za kilka tygodni i wtedy mogą nastąpić pewne zmiany kolejności. Bieżące opracowanie obejmuje oceny plonowania 58 odmian pszenicy ozimej zwyczajnej za ostatnie trzy sezony. Wyniki z lat 2020-21 są ostateczne.

Wzorzec znacznie w górę

Analizując dane zamieszczone w tabelach warto pamiętać, że każda zawiera odmiany z jednej grupy technologicznej. Do ustalenia kolejności przyjęto plon ziarna uzyskanego na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1). W licznych przypadkach wynik okazał się podobny, wówczas następnym kryterium był plon na poziomie intensywnym agrotechniki (a2) oraz w poprzednich latach.

Ponadto w porównaniu do dwóch poprzednich sezonów poziom wzorca na poziomie a1 wzrósł odpowiednio o 5,7 i 2,0 dt/ha, natomiast na poziomie a2 o 4,4 i 0,3 dt/ha. Różnica plonowania wzorca pomiędzy poziomami w tym roku wyniosła 7,0 dt/ha. Zatem na każdy 1% różnicy plonowania przypada odpowiednio: 95 kg ziarna na poziomie a1 i 102 kg na poziomie a2.

W grupie odmian jakościowych chlebowych (A) najlepsze wyniki plonowania uzyskała nowa odmiana mieszańcowa Hyvega F1 (tabela 1.). Tuż za nią z bardzo zbliżonymi wynikami uplasowały się Chevignon i Pallas oraz stabilny od wielu lat Linus. Powyżej wzorca plonowały jeszcze: Attribut (słaba zimotrwałość), Opoka i RGT Diplom. Warto także zwrócić uwagę na wyniki odmian RGT Kilimanjaro i RGT Technik, które w poprzednich latach regularnie wchodziły do ścisłej czołówki.

Grupa odmian chlebowych (B) jak zwykle jest najliczniejsza (tabela 2.). Pod względem plonowania na czele stawki uplasowały się tegoroczne nowości rejestracyjne. Pierwsze miejsce zajmuje Bulldozer, a za nim bardzo wyrównana stawka 7 odmian: LG Mondial, Revolver, Bright, SU Geometry, RGT Provision, Liberia i Polarkap. Powyżej wzorca plonowało jeszcze 15 kolejnych odmian chlebowych.

Lista odmian pozostałych (paszowych – C), które brały udział w badaniach porejestrowych jest dość krótka (tabela 3.) W minionym sezonie dobrze plonowały odmiany LG Egmont i Tonnage. Jednak zważywszy na fakt, że pierwszoplanowymi walorami odmian z tej grupy nie są parametry jakościowe, lecz plonowanie i zimotrwałość, trudno je uznać za wyjątkowe. Pod tymi względami ustępują kilku odmianom z grupy A i większości z grupy B.

Zimotrwałość zawsze aktualna

Niezależnie od tego, jak ciepłe były ostatnie zimy, w naszym kraju zawsze trzeba zwracać uwagę na zimotrwałość odmian upraw ozimych. W przypadku pszenicy ozimej rozpiętość ocen tej cechy jest duża. Najlepsze obecnie odmiany uzyskują oceny 5,5° w skali 9°. Oto kreacje, które wyróżniły się w poszczególnych grupach:

  • odmiany jakościowe chlebowe (A) – najlepszą ocenę zimotrwałości posiadają Euforia, Hondia i Lokata (5,5°), a najsłabiej oceniany jest Attribut (2,0º);
  • odmiany chlebowe (B) – najlepszą ocenę zimotrwałości posiada Medalistka (5,5°), a zaraz za nią Belissa, Plejada, Rotax i SY Yukon – 5,0°). Najsłabiej oceniane są tu: Adrenalin, Circus, KWS Donovan, Riposta i SU Willem (3,0°);
  • odmiany pozostałe (C) – tutaj z zimotrwałością nie jest najlepiej. Względnie przyzwoitą oceną nadal cieszy się Lawina (4,5°), a LG Egmont i Freja mają ocenę dość słabą (3,0°).
© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.