Zima była łaskawa, a wiosna będzie…?
Tegoroczne przedwiośnie umożliwia wnikliwą analizę stanu plantacji roślin ozimych. Śniegu w znacznej części kraju prawie nie było i grunt przemarzł na małą głębokość.
Ubytki na plantacjach roślin ozimych po tegorocznej zimie są niewielkie. Rzepak jest bardzo zaawansowany w rozwoju i może z tego powodu obecnie głoduje. Wymarznięcia zbóż ozimych nie obserwuje się, nawet w zasiewach jęczmienia ozimego. Takie ogólne wnioski można wyciągnąć po dzisiejszej lustracji poletek demonstracyjnych, którą przeprowadzono w Centrum Kompetencji firmy BASF w Rychnowie k. Namysłowa (Opolszczyzna).
Dość ciepło i częste opady
Przebieg pogody w jesiennej części wegetacji i zimą sprzyjał uprawom ozimym. Takie warunki od Rychnowa na Opolszczyźnie poprzez Pamiątkowo w Wielkopolsce aż po Szwarcenowo na Warmii, zaobserwowali Kamil Szpak, dr Szymon łączny i Szymon Struzik. Przy długotrwałym braku okrywy śnieżnej rośliny nie były zagrożone wymarzaniem, gdyż temperatura rzadko spadała poniżej 10°C. Zimą zamiast śniegu przeważnie padał deszcz. Suma opadów za styczeń i luty w zależności od lokalizacji wyniosła 120-140 mm.
- Sprawdź: Mieszaniny muszą być stabilne
Korzystną pogodę szczególnie wykorzystał rzepak, który wykształcił rozległy system korzeniowy, grubą szyjkę i obfitą rozetę liści. W tych warunkach swoją rolę spełnił zabieg fungicydem o właściwościach regulatora wzrostu Caryx 240 SL. Liście ogonkowe na kombinacjach kontrolnych wyrosły nawet na 70 cm, a na chronionych były o połowę krótsze. Udało się też zatrzymać jesienny atak chorób, zwłaszcza suchej zgnilizny kapustnych. Wiosenna ochrona przed chorobami będzie kontynuowana przy pomocy fungicydów Caryx i Pictor (na płatek).
Zboża praktycznie bez uszkodzeń
Kondycję zbóż ozimych w Rychnowie w przypadku pszenicy i pszenżyta można ocenić jako dobrą, natomiast jęczmienia ozimego na bardzo dobrą. Pszenica jest w fazie krzewienia, które przez najbliższe tygodnie będzie kontynuowała. Pszenżyto rozkrzewiło się średnio intensywnie. Na obu tych gatunkach stwierdzono objawy mączniaka i rdzy brunatnej. Ponadto na pszenżycie pojawiły się pierwsze uredinia rdzy żółtej, a na pszenicy zauważono pierwsze objawy septoriozy paskowanej liści.
- Sprawdź: Ukraińscy rolnicy niepewni jutra
Stan rozkrzewienia jęczmienia jest znakomity. Pojedyncza roślina posiada 5-8 źdźbeł kłosonośnych, co doskonale rekompensuje zmniejszoną obsadę siewu. Na niektórych liściach widoczne są objawy jesiennego porażenia plamistością siatkową jęczmienia.