Zełenski wzywa do wykluczenia Rosji z FAO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do wykluczenia Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Głównym powodem paraliż eksportu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na forum międzynarodowym oskarża Rosję o blokowanie eksportu i kradzież ukraińskiego zboża oraz wzywa do wykluczenia tego kraju z FAO.

Trwająca czwarty miesiąc blokada i ostrzał ukraińskich portów handlowych przez rosyjską Flotę Czarnomorską, paraliżuje eksport jakichkolwiek towarów, a zwłaszcza pszenicy. Przed wybuchem wojny Ukraina była na najlepszej drodze do zdobycia pozycji trzeciego największego eksportera tego ziarna na świecie. Niedobór ukraińskich dostaw jest już odczuwalny w krajach afrykańskich i bliskowschodnich, co grozi poważnym kryzysem żywnościowym. Ten problem sygnalizuje m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Do milionów głodujących dołączą kolejne

Temat blokady ukraińskiego eksportu zbóż drogą morską był także tematem wczorajszych (czwartek 9.06.) obrad Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu. Ze specjalnym apelem w tej sprawie podczas wideokonferencji do przedstawicieli 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw, zwrócił się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Mianowicie zaproponował wykluczenie Rosji z członkostwa w FAO.

Prezydent Ukrainy poinformował, że Morze Czarne, które jest jednym z kluczowych szlaków światowego eksportu żywności, jest obecnie blokowane przez rosyjską marynarkę wojenną. Te działania mogą spowodować głód co najmniej 400 mln ludzi, a przy niekorzystnym rozwoju wypadków nawet ponad miliarda ludzi. W tej sytuacji nie może być dyskusji o przedłużeniu członkostwa Rosji w FAO. Tym samym Zełenski zaapelował o wykluczenie Rosji z grona członków tej szlachetnej organizacji.

Warto pamiętać, że FAO utworzono w 1945 r. Organizacja ta ma zasięg ogólnoświatowy. Jej celem jest osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego dla wszystkich mieszkańców globu poprzez zapewnienie im regularnego dostępu do wystarczającej ilości dobrej jakości żywności, aby prowadzić aktywne i zdrowe życie. Rosja należy do tej organizacji od 2006 r.

Wskaźnik z historycznym rekordem

FAO co miesiąc publikuje indeks cen żywności, który obejmuje ceny olejów roślinnych, zbóż i produktów mlecznych. Najazd Rosji na Ukrainę sprawił, że w marcu wskaźnik ten pobił historyczny rekord. Wprawdzie w kwietniu ceny zbóż nieznacznie spadły, ale w maju znów wzrosły, np. pszenicy o kolejne 5,6%.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.