Väderstad wprowadza nowe siewniki

Zwiększenie wydajności maszyn to cel wielu ich konstruktorów. Takie założenie udało się zrealizować firmie Väderstad w nowych siewnikach Inspire i Tempo L Central Fill.
Siewnik Inspire ma szerokość roboczą 12 m podzieloną na 8 niezależnych segmentów i może poruszać się po polu z prędkością 15 km/h.

Siewniki do pracy z dużą prędkością roboczą potrafi konstruować tylko kilka firm. Szwedzki producent Väderstad w tym segmencie zadebiutował kilkanaście lat temu punktowymi siewnikami nadciśnieniowymi serii Tempo. Dotychczas wyprodukowano ich już blisko 10 tys. sztuk i przyszedł czas na kolejny model. Otóż w przyszłym roku na rynek ma trafić Tempo L 16-24 Central Fill, czyli siewnik punktowy posiadający 16 lub 24 sekcje wysiewające (rozstaw rzędów 450-762 mm) oraz centralny dwukomorowy zbiornik o pojemności 7200 litrów: 2200 l na nasiona i 5000 l na nawóz. Każda komora posiada własny nadmuch wypychający masę do przewodów wysiewających.

Siewnik uniwersalny na duże pola

Za ważniejszą nowość szwedzkiego producenta należy uznać siewnik uniwersalny rzędowy o szerokości roboczej 12 m. Inspire 1200 w wersji C lub S jest przeznaczony dla rolników oczekujących dużej wydajności pracy. Jest to maszyna o długiej ramie, której przód spoczywa na ciągniku, a tył opiera się na pojedynczej osi, której rozstaw można regulować (ręcznie). Na ramie spoczywa wydłużony zbiornik.

Wersja Inspire 1200 S posiada jednokomorową skrzynię nasienną o pojemności 5000 l. Natomiast Inspire 1200 C jest wyposażony w zbiornik dwukomorowy, którego przednia część o pojemności 2200 l przewidziana jest na nasiona, a tylna – 5000 l – na nawóz o dobrej granulacji. Komory posiadają osobne dozowniki i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w razie potrzeby obie zasypać różnymi nasionami i komponować mieszankę w trakcie wysiewu. Proporcje składu można elastycznie regulować.

Łączna wydajność dozowników komorowych przy prędkości roboczej 15 km/h wynosi 500 kg/ha. Nasiona i nawóz transportowane razem pojedynczą rurą do jednej z ośmiu elektrycznych głowic rozdzielających Fenix III, z których każda obsługuje segment o szerokości 1,5 m (12 podwójnych redlic talerzowych znanych z siewników Spirit). Nie posiada sekcji doprawiającej poza włóką wyrównującą powierzchnię przed redlicami. Każdym rozdzielaczem można indywidualnie sterować za pomocą aplikacji. Pracą siewnika w polu można sterować za pomocą systemu e-Control na iPada albo Isobus.

Umiarkowane zapotrzebowanie na moc

Według producenta nowy siewnik stawia niewielkie wymagania co do siły uciągu ciągnika – ok. 20 KM/m szerokości roboczej. W zależności od rodzaju gleby i ukształtowania terenu może wymagać ciągnika o mocy 200-270 KM, żeby poruszać się z prędkością do 15 km/h. Za zasilanie układu elektrycznego siewnika odpowiada alternator napędzany silnikiem hydraulicznym. Dla Inspire 1200 S wymagany przepływ oleju wynosi maksymalnie 160 l/min, a dla wersji C – 190 l/min. Maszyna w wersji S znajdzie się w sprzedaży pod koniec przyszłego roku, a w wersji C wiosną 2023 r.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.