To już 30 lat BASF w Polsce
Firma BASF świętuje 30 lat działalności biznesowej w naszym kraju. Z tej okazji krótko zaprezentowała swoją historię i osiągnięcia w 6 segmentach rynku, w tym w branży agro.
Rolnikom firma BASF niewątpliwie kojarzy się ze środkami ochrony roślin, biopreparatami i nasionami. Tymczasem jest to tylko jedna z wielu gałęzi działalności biznesowych tego światowego koncernu wywodzącego się z Niemiec. W Polsce, oprócz rozwiązań dla rolnictwa, są to chemia przemysłowa, kosmetyczna, tworzywa sztuczne, lakiery i katalizatory samochodowe. Wczoraj (23 listopada 2022 r.) w Warszawie podczas konferencji prasowej została zaprezentowana historia firmy w naszym kraju i jej najważniejsze osiągnięcia.
Czas dużych zmian, ale niezmienne cele
Zdaniem Katarzyny Byczkowskiej, dyrektor zarządzającej BASF Polska, przez ten czas dużo się zmieniło, ale celem priorytetowym jest to, żeby dalej łączyć sukces ekonomiczny z odpowiedzialnością społeczną i ochroną środowiska. Jest to ważne, bo unijne cele klimatyczne są bardzo ambitne i nie zmieniają się pomimo ostatnich dotkliwych kryzysów – najpierw pandemii, a teraz energetycznego. Głównym wyzwaniem jest ograniczanie emisji CO2, ale jak zaznaczyła, BASF ma na nie w swoim portfolio wiele odpowiedzi.
- Sprawdź: Zły przykład
Firma BASF rozpoczęła działalność w naszym kraju w 1992 r. Wtedy utworzono kilkunastoosobowy zespół handlowy i administracyjny. W kolejnych latach nastąpił szybki rozwój. W 1997 r. firma nabyła od Polfy Kutno swój pierwszy zakład produkcyjny w Polsce – fabrykę premiksów i zwiększyła zatrudnienie do 100 osób. Potem został powołany zespół, który zajmował się farbami i lakierami samochodowymi, a w 2005 r. została utworzona spółka BASF Coatings Services w Janikowie. Dwa lata później uruchomiono zakład produkcyjny domieszek do betonu w Myślenicach. W 2010 r. otwarto dwa zakłady produkcji chemii budowlanej w Śremie. Jednak pierwszym, dużym i stworzonym zupełnie od podstaw projektem w historii BASF w Polsce, było zbudowanie Zakładu Produkcji Katalizatorów Samochodowych w Środzie Śląskiej w 2014 r. Obecnie spółka zatrudnia niemal 750 pracowników.
Reprezentujący biznes katalizatorów Jan Eberhardt powiedział, że planowane są dalsze inwestycje w fabrykę na Dolnym Śląsku. Nie obawia się też spadku popytu na katalizatory po 2035 r., kiedy w Europie ma nastąpić zakaz produkcji aut zasilanych paliwami kopalnymi. W dalszym ciągu pozostaną w użyciu silniki spalinowe zasilane innymi paliwami. Ponadto nie wiadomo, na ile uda się zrezygnować np. z silników diesla w transporcie i rolnictwa. Rynek tych pojazdów jest ogromny i nie ogranicza się wyłącznie do Europy.
Cezary Urban, dyrektor działu rozwiązań dla rolnictwa BASF, przedstawił największe osiągnięcia firmy w segmencie agro. Zaliczył do nich:
- Revysol (mefentriflukonazol) – grzybobójczą substancję czynną przeznaczoną do ochrony przed szerokim spektrum chorób w kluczowych uprawach na świecie. Początkowo zarejestrowany został w ochronie zbóż (REvyFlex, Revysky, RevyTop), a w tym roku także obecny w ochronie buraka cukrowego przed chwościkiem (Belanty);
- Systiva (xemium) – pierwszy fungicyd bezopryskowy, który stosuje się na ziarno siewne jak zaprawę. Produkt ten można stosować do zabezpieczania ziarna siewnego jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy ozimej i żyta;
- Aluris CLP oraz InSun 222 CLP – pierwsze dwie odmiany słonecznika w portfolio BASF, które w tym roku dołączają do oferty nasiennej;
- RAK 3+4 – feromon, który pozwala na biologiczną redukcję szkodników w sadownictwie;
- Ecovio – biodegradowalną folię do ściółkowania, wykorzystywaną głównie w ogrodnictwie i warzywnictwie. Po zakończeniu sezonu wystarczy ją zaorać, żeby mikroorganizmy występujące naturalnie w glebie (bakterie i grzyby) mogły ją całkowicie rozłożyć.
– Po 25 latach mamy pierwsze miejsce na rynku środków ochrony roślin. Jest to wynik potwierdzony przez niezależną firmę sondażową Kynetec. Jestem dumny z tego sukcesu, bo jest zwieńczeniem naszej wieloletniej pracy i strategii rynkowej. Myślę też, że wyznacza nam jeszcze bardziej ambitne cele na kolejne lata.
Cezary Urban, dyrektor działu rozwiązań dla rolnictwa BASF
Spojrzenie w przyszłość
Zapytany o przyszłość chemicznych środków ochrony roślin w nowej perspektywie budżetowej UE, która zakłada znaczne ograniczenie stosowania pestycydów, Cezary Urban powiedział, że jeszcze nic nie jest pewne. Sama Komisja Europejska w ostatnich dniach zmienia zdanie na ten temat, gdyż przybywa nowych okoliczności, jak np. bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne obywateli oraz niepewna sytuacja geopolityczna wynikająca z wojny na Ukrainie. Poza tym ograniczenia dotyczące pestycydów z pewnością powinny się odnosić do starszych rozwiązań o wysokim profilu toksykologicznym. Natomiast firma BASF odnawiając swoją ofertę stawia na produkty cechujące się niską szkodliwością dla ludzi i środowiska, co powinno umożliwić ich stosowanie również na tzw. obszarach wrażliwych.