ThermoSeed, czyli termiczne zaprawianie nasion
Szwedzka spółdzielnia rolnicza Lantmännen opracowała ciekawą metodę biologiczną do ochrony materiału siewnego przed chorobami ThermoSeed. Zobacz, na czym ona polega.
Materiał siewny często jest pokryty zarodnikami różnych chorób i stosuje się kilka metod, aby z nimi walczyć. Większość rozwiązań obejmuje jakąś formę obróbki chemicznej. ThermoSeed to biologiczna alternatywa – opatentowana metoda obróbki cieplnej (rodzaj pasteryzacji gorącym powietrzem), która nie tylko chroni wschodzące rośliny przed chorobami, ale także poprawia siłę kiełkowania nasion. Zdaniem twórców, dodatkowo zmniejsza ona zapotrzebowanie na pestycydy i przynosi korzyści kwiatom i pszczołom w wiejskim krajobrazie.
Sposób na oszczędności
Dzięki ThermoSeed – oraz innym biologicznym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniom – szwedzcy rolnicy byli w stanie zaoszczędzić dwa miliony litrów pestycydów, które w przeciwnym razie zostałyby wykorzystane do ochrony upraw zasiewów zbóż. Obecnie metoda ta jest używana w Szwecji, Norwegii, Finlandii, USA, Francji i Szwajcarii. Stosuje się ją głównie do takich upraw, jak zboża, rośliny strączkowe i pastewne, ale też kukurydza, rzepak, słonecznik, len i konopie. Efektem zabiegu są zdrowe, czyste i żywotne nasiona.
Za innowacyjną metodą ThermoSeed stoi firma Lantmännen BioAgri z Uppsali (Szwecja), która opracowuje i sprzedaje produkty z unikalną, przyjazną dla środowiska technologią. Pomysł został również doceniony przez SLU (Szwedzki Uniwersytet Nauk Rolniczych), który nazwał ThermoSeed jedną z najbardziej udanych innowacji w 40-letniej historii Uniwersytetu.
- Sprawdź: Rolnicy wiedzą, co w trawie piszczy
Zalety ThermoSeed:
- nie zawiera środków chemicznych;
- eliminuje choroby i jednocześnie zwiększa siłę kiełkowania nasion;
- jest skuteczny w wielu uprawach rolniczych;
- może być stosowany przeciwko grzybom, nicieniom i w pewnych okolicznościach także bakteriom;
- jest również skuteczny przeciwko owadom bytującym w zakażonym ziarnie zbóż;
- może być stosowany zarówno w rolnictwie ekologicznym, jak i konwencjonalnym.