Szkodniki można otruć bakteryjnym białkiem

Młody naukowiec z Poznania prowadzi badania nad biologicznymi środkami owadobójczymi. Wykorzystuje do tego właściwości białek pozyskanych ze znanej bakterii.
Dr Jakub Baranek (z prawej) przyjmuje nagrodę AgroBioTop z rąk prof. Tomasza Twardowskiego, przewodniczącego kapituły konkursu.
 

Niektóre szkodniki roślin uprawnych można już zwalczać za pomocą preparatów zawierających białka pozyskane z innych żywych organizmów. Takich odkryć dokonuje się nawet w Polsce. Dr Jakub Baranek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyselekcjonował i zbadał właściwości nowych, toksycznych białek Cry i Vip, które są wytwarzane przez bakterie Bacillus thuringiensis. Cztery najbardziej aktywne białka posłużyły mu do opracowania preparatów biologicznych, skutecznych wobec szkodników jabłoni (owocówka jabłkóweczka), zbóż i warzyw (światłówka naziemnica) oraz borów sosnowych (barczatka sosnówka).

Osiągnięcie nie przeszło bez echa

Za swoje odkrycie młody poznański naukowiec został właśnie uhonorowany nagrodą AgroBioTop. Jest ona przyznawana przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk, a jej fundatorem jest firma Bayer. O wyłonieniu laureata tego wyróżnienia wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 5 tys. € poinformowano 4 listopada w Warszawie.

– To wielka satysfakcja, że moje wysiłki badawcze zostały docenione przez Komitet Biotechnologii PAN i firmę Bayer. Idea konkursu AgroBioTop jest mi bardzo bliska, bo choć podstawowym zadaniem nauki jest wyjaśnianie zjawisk zachodzących w przyrodzie, to w dużej mierze nowe odkrycia powinny mieć charakter aplikacyjny i służyć społeczeństwu. Bardzo się cieszę, że zwycięstwo w konkursie pozwoli propagować tematykę badawczą, którą się zajmuję, tj. biologiczną ochronę roślin. Domena ta jest niezwykle istotna w rozwoju rolnictwa zrównoważonego i produkcji zdrowej żywności dla rosnącej populacji ludzi na świecie.

dr Jakub Baranek

Warto pamiętać, że nagroda AgroBioTop została przyznana po raz szósty. To prestiżowe wyróżnienie trafia do młodych naukowców, których dokonania z zakresu biotechnologii przyczyniają się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa.

– To biotechnologiczne osiągnięcie ma duży potencjał wdrożeniowy i jest zgodne z założeniami rolnictwa zrównoważonego. Osiągnięciem autora jest także stworzenie bazy danych dostępnych informacji o toksynach Cry i Vip, co może ułatwić dobór odpowiednich komponentów do zwalczania różnych gatunków szkodników.

prof. Tomasz Twardowski, wybitny naukowiec i zarazem przewodniczący kapituły konkursu AgroBioTop

Wspomniana przez prof. Twardowskiego baza służy do systematyzowania i analizy danych dotyczących aktywności środków biologicznych wobec różnych grup szkodników. Narzędzie powstało w odpowiedzi na rozproszenie danych w literaturze i trudności w analizowaniu takich informacji. Baza gromadzi zarówno wyniki uzyskane przez laureata, jak i dane wypracowane w światowych ośrodkach badawczych. Z takich źródeł wiedzy korzystają również producenci i dostawcy rozwiązań dla rolnictwa.

– Gratuluję dr Jakubowi Barankowi zwycięstwa w konkursie AgroBioTop. Potencjał środków biologicznych rozwijanych przez laureata ma ogromne znaczenie dla rolnictwa zrównoważonego. Potencjał ten jest powszechnie doceniany również przez firmę Bayer, która przyspiesza rozwój produktów biologicznych dla rolnictwa. W październiku sfinalizowaliśmy transakcję z Ginkgo Bioworks w celu opracowywania rozwiązań biologicznych w takich obszarach, jak ochrona upraw nowej generacji czy sekwestracja węgla.

Antoine Bernet, szef Bayer CropScience na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.