Siali rzepak na rekord Polski

Właśnie został ustanowiony nowy oficjalny rekord Polski w kategorii „Największy areał rzepaku ozimego zasianego w ciągu 12 godzin”. Czy wiesz, ile udało się zasiać?
Właścicielami oficjalnego rekordu Polski w wydajności siewu rzepaku od czwartku 12 sierpnia 2021 r. są wspólnie firmy IGP Polska i Agro-Land.

Próby ustanowienia oficjalnego rekordu Polski pod względem największej powierzchni obsianej rzepakiem ozimym w ciągu 12 godzin podjęły się dwie firmy: nasienna IGP Polska i maszynowa Agro-Land. W miniony czwartek, tj. 12 sierpnia br. w Rajgrodzie (Kujawsko-Pomorskie) na polu produkcyjnym siew rzepaku ozimego rozpoczęto o godzinie 7.00 i kontynuowano nieprzerwanie do godziny 19.00. Nad poprawnym przebiegiem wydarzenia pieczę sprawował sędzia z Biura Rekordów.

Uprawa, siew i nawożenie w jednym

Materiał siewny rzepaku ozimego dostarczyła firma IGP i do tego celu wybrała swoją nową odmianę mieszańcową Momento. Zabieg siewu był prowadzony siewnikiem zaczepianym do uprawy pasowej Mzuri Pro-Til 6T Select, który jednocześnie aplikował nawóz i uprawiał glebę. Natomiast przedplonem dla rzepaku była pszenica ozima Argument, również z portfolio IGP Polska.

Próba ustanowienia rekordu zakończyła się sukcesem. Otóż w ciągu 12 godzin udało się obsiać areał wynoszący 60,66 ha. Tym samym zostały spełnione wymagania dla ustanowienia oficjalnego rekordu Polski odnotowanego przez Biuro Rekordów.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.