Rekord plonu ziarna kukurydzy pobity

Kolejne próby mierzenia wydajności kukurydzy pomnażają tylko liczbę argumentów na to, że jest to najwyżej plonujące zboże na świecie, a także w warunkach naszego kraju.
Specjalnie prowadzona odmiana Kokuna ustanowiła nowy rekord polski w kategorii „Największy plon ziarna kukurydzy z hektara”.

Od kilku lat nową formą promowania odmian kukurydzy jest bicie rekordów plonowania. Ostatnią taką próbę przeprowadzono 23 października br. w gospodarstwie położonym w Lubaszczu (Kujawsko-Pomorskie) należącym do spółki Agro-Land. Na pole kukurydzy przybył sędzia z poznańskiego Biura Rekordów, aby zweryfikować kolejną oficjalną próbę ustanowienia rekordu polski w kategorii „Największy plon ziarna kukurydzy z hektara”. Na obiekt badań wyznaczono odmianę Kokuna, która znajduje się w ofercie firmy IGP.

Za nic tytułów nie przyznają

Przygotowanie 11 hektarowego pola produkcyjnego do próby pobicia rekordu plonowania rozpoczęto dwa lata temu. Wówczas wykonano pełne skanowanie profilu gleby oraz jej analizy. Uzyskane dane wprowadzono do systemu 365FarmNet.

Ze zbiorem wspomnianej odmiany zmierzył się kombajn Claas Lexion 7600, który na przedniej osi zamiast kół posiada gąsienice Terra Trac. Do kwalifikowanego zbioru wyznaczono kwatery o powierzchni 1 ha. Po omłocie komisja ważyła ziarno na certyfikowanej wadze i sprawdzała jego wilgotność. Za wiążący uznano wynik 240,8 dt/ha mokrego ziarna o wilgotności 38,2%, co w przeliczeniu na suche ziarno (wilg. 14%) daje wynik 173,04 dt/ha. Ta wartość jest obecnie punktem odniesienia do podejmowania kolejnych prób. Poprzedni rekord ustanowiony w 2018 r. wynosił 142 dt/ha.

Wysoko oceniana w badaniach rozpoznawczych

Kokuna (SC) to odmiana ziarnowa o liczbie FAO 250. Bardzo dobrze wypadła w badaniach rozpoznawczych COBORU w 2019 r. w grupie średnio wczesnej z wynikiem 110,1% wzorca, co przekłada się na zwyżkę 1170 kg suchego ziarna w stosunku do wzorca. Posiada silny rozwój początkowy. Rośliny są średniej wysokości. Wykształca wielkie kolby posiadające 20-24 rzędy i ok. 40 ziaren w rzędzie. Blisko 80% ziarna jest typu dent, co ułatwia oddawanie wody na ostatnim etapie jego dojrzewania.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.