Nowości z poletek demonstracyjnych w Strzelcach

Pod względem liczby odmian roślin rolniczych zarejestrowanych w Polsce Hodowla Roślin Strzelce jest obecnie absolutnym liderem z wynikiem 60 kreacji.
Aktualną ofertę firm Hodowla Roślin Strzelce i BASF zaprezentowali (od lewej): Rafał Maras, Marek Luty, Monika Glen i Wojciech Błaszczak.

Hodowla Roślin Strzelce oraz firma BASF po rocznej przerwie znowu wspólnie zorganizowały dzień pola i tradycyjnie zaprezentowały swoje oferty na poletkach demonstracyjnych w Strzelcach k. Kutna. Pierwsza z nich pokazała swoje nowości odmianowe, a druga – aktualne rozwiązania do ochrony roślin.

1. Jęczmień ozimy

Chociaż strzelecka hodowla od 1945 r. specjalizuje się w zbożach, to dotąd nie miała oferty dla producentów jęczmienia ozimego. Aktualnie to zaczyna się zmieniać. Otóż pierwsze krzyżowania w tym gatunku wykonano w 2009 r., a w marcu br. spółka uzyskała rejestrację dla pierwszych dwóch odmian o kłosie wielorzędowym: Tajfun i Bohun.

– W ostatnich latach obserwowaliśmy coraz łagodniejsze zimy oraz bardziej suche i gorące wiosny. Powoduje to, że jęczmień ozimy staje się dla rolników coraz bardziej atrakcyjny. Chodzi o to, że z jednej strony nie ma już tak wysokiego ryzyka wymarznięcia plantacji, a z drugiej strony wiosną szybko rozpoczyna wegetację, korzysta z zapasów wilgoci po zimie i ucieka przed późnowiosennymi suszami. Dzięki temu można uzyskać naprawdę niezłe plony i staje się on alternatywą paszową dla jęczmienia jarego.

Marek Luty, dyrektor marketingu Hodowli Roślin Strzelce

Zdaniem Marka Lutego, jęczmień ozimy Tajfun wyróżnia się dużym potencjałem plonowania, dorodnym i wyrównanym ziarnem oraz wysoką wartością paszową. Uzyskał bardzo dobre wyniki w badaniach rejestrowych w 2019 r., z ekstremalnie upalną i suchą drugą połową czerwca. Natomiast Bohun to odmiana plenna, stabilna oraz zimotrwała.

Odchwaszczanie poletek jęczmienia ozimego przeprowadzono w połowie października. W tym celu firma BASF zaproponowała mieszaninę zbiornikową Pontos (0,5 l/ha) + diflufenikan (100 g/ha). Wiosenna ochrona rozpoczęła się 16 kwietnia. Tego dnia przeprowadzono regulację wzrostu Medaxem Max (0,4 kg/ha) oraz ochronę fungicydową T1 zestawem RevyFlex (Revycare 1,0 l/ha + Flexity 0,5 l/ha). Zabieg T2 wykonano 6 maja za pomocą fungicydu Priaxor (0,75 l/ha). Ostatnim zabiegiem w połowie czerwca było zwalczanie skrzypionek i mszyc, do którego użyto m.in. Fastac Active 050 ME.

2. Pszenica ozima

Jeśli chodzi o udziały rynkowe, to największego skoku firma dokonała w pszenicy ozimej. Jeszcze w 2018 r. udział wynosił 6,5%, a obecnie sięga 18,6%. Na ten sukces złożyły się dwie odmiany – Euforia i Wilejka (oścista). Aktualnie dołącza do nich Impresja, która ma być zimotrwała, zdrowa, plenna i jakościowa (grupa A). Dodatkowo ma się sprawdzać w płodozmianach zbożowych.

W odróżnieniu od jęczmienia ozimego, ochrona fungicydowa pszenicy została wykonana w trzech zabiegach:

  • T1 16 kwietnia: RevyFlex (Revycare 1,0 l/ha + Flexity 0,5 l/ha);
  • T2 6 maja: Revisky (1,25 l/ha);
  • T3 14 czerwca: RevyTop (Sulky 0,5 l/ha + Simveris 1,0 l/ha).

Dodatkowy zabieg regulacji wzrostu wykonano 6 maja, również Medaxem Max (0,4 l/ha).

3. Owies

Hodowla Roślin Strzelce może się pochwalić blisko 60% udziałem w rynku owsa w Polsce. Prym wiedzie tutaj odmiana Bingo, do której dołącza nowość – Rambo. Zdaniem Marka Lutego, oprócz plonowania wyróżnia się wysoką gęstością ziarna i zawartością tłuszczu, delikatną łuską, a także niskimi wymaganiami glebowymi. Co więcej, odmiana Rambo będzie przydatna do przetwórstwa spożywczego, bo ziarno cechuje się małym udziałem łuski, która jest też delikatna.

Do odchwaszczania owsa w Strzelcach użyto herbicydu Biathlon 4D (50 g/ha). Natomiast regulację wzrostu przeprowadzono 20 maja Medaxem Max (0,4 l/ha).

4. Rzepak ozimy

Hodowla Roślin Strzelce pomimo "mody" na mieszańce zamierza zaopatrywać rolników w odmiany populacyjne rzepaku, które są znacznie tańsze. Zdaniem Marka Lutego tegoroczna nowość – Kepler – ma szansę stać się czarnym koniem w tym segmencie. Jest to bowiem pierwsza odmiana populacyjna rzepaku ozimego z genem odporności na wirusa żółtaczki rzepy TuYV. Poza tym dobrze plonowała w badaniach rejestrowych.

W rzepaku ozimym firma BASF zaproponowała odchwaszczanie bezpośrednio po siewie Butisanem Star 416 SC (2,5 l/ha). Do regulacji wzrostu użyto Caryx 240 SL (1,0 l/ha), a do ochrony fungicydowej "na płatek" – Pictor 400 SC (0,5 l/ha).

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.