Herbicyd z nową technologią w ofercie Ciech Sarzyna

Firma Ciech Sarzyna ogłosiła zimą, że posiada opatentowaną technologię BGT, tj. „Better Glyphosate Technology”. Ostatnio zaprezentowała oparty na niej produkt.
Najwięcej glifosatu stosuje się w Ameryce Południowej i dlatego w planach ekspansji zagranicznej dla Halvetica nie może zabraknąć Brazylii, Argentyny i Urugwaju – Jacek Skwira.

Glifosat jest najpowszechniej stosowaną substancją czynną w ochronie roślin na świecie. Oparte na nim herbicydy są dopuszczone do użytku przez instytucje regulacyjne w ponad 160 krajach. Wartość rynku glifosatu w ostatnich latach jest stabilna i oceniana na ok. 5 mld $. Najwięcej stosuje się go w Ameryce Południowej, a potem w Azji i Ameryce Północnej. Firma Ciech Sarzyna w 2014 r. wprowadziła glifosat do swojej oferty w postaci herbicydu Agrosar 360 SL, a teraz dodaje kolejny – Halvetic.

– Agrosar już w pierwszym roku zdobył blisko 20% udziału w rynku glifosatu w Polsce, a w 2020 r. było to już ponad 40%. Jesteśmy przekonani, że nasz nowy produkt Halvetic oparty o nową technologię BGT będzie równie znaczący. Zastosowanie obu produktów jest podobne, tj. po zbiorach różnych upraw na ściernisko, do przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy, w sadach, a także na terenach nieużytkowanych rolniczo, np. na torach kolejowych.

Jacek Skwira, menadżer rozwoju produktów Ciech Sarzyna

Halvetic (glifosat 180 g/l) to herbicyd nieselektywny w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego. Powstał w oparciu o opatentowaną technologię BGT, tj. Better Glyphosate Technology (lepsza technologia glifosatu). Oprócz wspomnianej substancji czynnej zawiera też pomocnicze: adiuwanty, surfaktanty i siarczan amonu. Zdaniem producenta, pozwala to na obniżenie o połowę dawki substancji czynnej na hektar w porównaniu do istniejących standardów przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowej skuteczności. Przeznaczony jest do nalistnego zwalczania szerokiego spektrum chwastów: jedno- i dwuliściennych, zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich. Działa szybko i skutecznie nawet przy użyciu twardej wody i w warunkach stresowych dla roślin.

Zalecana dawka herbicydu Halvetic uzależniona jest od składu gatunkowego chwastów, rodzaju uprawy oraz stopnia zachwaszczenia i waha się w szerokich granicach 1,5-6,0 l/ha. Warto pamiętać, że glifosat pobierany jest przez zielone części roślin (liście, zielone pędy i niezdrewniałą korę), a następnie przemieszcza się w całej roślinie. Po zabiegu zahamowaniu ulega wzrost i rozwój roślin. Po 7-10 dniach następuje ich żółknięcie i więdnięcie, a po 2-4 tygodniach całkowite zamieranie.

– Jesteśmy pierwszą firmą na świecie, która zastosowała technologię BGT w skali przemysłowej i wprowadziła ją na rynek. Jednocześnie jest to pierwsza tak znacząca innowacja w obszarze formulacji glifosatu od 45 lat. Efektem wieloletnich prac i badań jest nasz nowy produkt Halvetic, który wpisuje się nie tylko w nasz ambitny rozwój portfolio produktowego, ale również łączy troskę o środowisko naturalne z potrzebami nowoczesnego i zrównoważonego rolnictwa.

Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna i szef biznesu Agro w Grupie Ciech

Nowy produkt Ciech Sarzyna niebawem będzie dostępny w szerokiej sprzedaży detalicznej w Polsce. Zarejestrowany jest już w Grecji, a do końca roku firma spodziewa się rejestracji w Czechach, Portugalii, Australii i USA. Plany dotyczące ekspansji zagranicznej dla Halvetica obejmują kraje całej Europy, a także Brazylii, Argentyny i Urugwaju.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.