Będą rozwijać produkcję środków biologicznych

Poszukiwanie nowych rozwiązań dla rolnictwa nabiera tempa. Koncern Bayer w zeszłym tygodniu uruchomił 3 nowe linie do pakowania środków do biokontroli i biostymulacji.
Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach linie do produkcji chemicznych środków ochrony roślin będą wymieniane na takie, gdzie będą wytwarzane środki biologiczne.

Nowa odsłona Wspólnej Polityki Rolnej narzuca wiele zmian dotyczących nawożenia i ochrony upraw. Wśród celów, które mogą mieć poważne konsekwencje dla wydajności i jakości produkcji polowej, znajduje się znaczna redukcja zużycia chemicznych środków ochrony roślin. Ten cel oznacza też uszczuplenie rynków zbytu dla ich producentów.

Biologiczne zamiast chemicznych

Z perspektywą stopniowego ograniczania chłonności europejskiego rynku zbytu mierzą się już wszyscy producenci chemicznych środków ochrony roślin. Intensywnie poszukują nowych aktywności i odnoszą tu sukcesy. Przykładem może być koncern Bayer, który w zeszłym tygodniu uruchomił 3 nowe linie do pakowania środków przeznaczonych do biokontroli i biostymulacji. Zbudowano je od nowa w zakładzie w Marle (Francja). Jest to odpowiedź na nowe wyzwania, jakie niebawem staną przed rolnikami gospodarującymi w krajach członkowskich UE.

Zakład w Marle działa od 50 lat. Od zarania zajmował się opracowywaniem i pakowaniem środków ochrony roślin. Kilka lat temu został wybrany na centrum biorozwiązań firmy Bayer na Europę, Afrykę i Bliski Wschód, co daje prawie 80 krajów. Obecnie biorozwiązania stanowią 1% sprzedaży Bayer Crop Science, jednak celem jest osiągnięcie 15% do 2030 r. W skład tej oferty wejdą nasiona, produkty fitosanitarne i rozwiązania cyfrowe.

Na nowe linie pakujące w Marle wydano ok. 6 mln €. Ich łączna zdolność produkcyjna wynosi 1300 t/miesiąc. Pakowane są tu zarówno produkty powstające we własnych zakładach, jak i pochodzące od zewnętrznych kooperantów działających m.in. w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, ale planowany jest także projekt w Niemczech. Wśród biorozwiązań, które aktualnie wchodzą do oferty, są płynne preparaty grzybobójcze na bazie szczepów bakteryjnych i naturalne ekstrakty roślinne o właściwościach owadobójczych. W przyszłości cały zakład w Marle będzie przystosowany do formulacji produktów będących bioroztworami.

Ważny reżim produkcji

Warto pamiętać, że cechą wspólną biologicznych środków produkcji jest znikoma lub żadna szkodliwość dla ludzi i środowiska. Jednak podczas ich produkcji trzeba zachować określony reżim, aby chronić np. pożyteczne szczepy bakterii lub grzybów przed zanieczyszczeniem substancjami mogącymi je skazić lub zabić. Poza tym sama ich żywotność i wiążąca się z tym aktywność też jest ograniczona czasowo niekiedy do kilku miesięcy. Żeby to kontrolować regularnie przeprowadzane są analizy mikrobiologiczne.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.