Bakterie zamiast zaprawy nasiennej
Biologiczne metody ochrony roślin to najczęściej pożyteczne mikroorganizmy. Czy wiesz, w jaki sposób działają bakterie, grzyby lub substancje pochodzenia naturalnego?
Rosnące obostrzenia w stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin stymulują rozwój innych technik. Niemiecka firma hodowlano-nasienna KWS zapowiedziała, że w następnym sezonie wprowadzi na rynek nasiona buraka cukrowego, które zamiast zapraw chemicznych będą chronione szczepionką bakteryjną.
Wykorzystać pożyteczne bakterie
Biologiczne metody ochrony roślin są mile widziane przez wszystkich, a zwłaszcza przez rolników, jeśli są skuteczne i niezbyt drogie. W przypadku szczepienia roślin żywymi bakteriami problem leży w zachowaniu ich żywotności do czasu, kiedy powinny ujawnić swoje właściwości. Wrażliwe mikroorganizmy, np. bakterie symbiotyczne, trzeba wprowadzać poprzez dodatkowy etap roboczy bezpośrednio przed siewem.
Niestety, nie wszystkie pożyteczne mikroorganizmy mogą być użyte do szczepienia nasion, bo mogą być zbyt wrażliwe, aby przetrwać proces nanoszenia na nasiona oraz długotrwałe przechowywanie. Jednak szczepionka firmy KWS do nasion buraków jest inna. Zawiera 6 wyselekcjonowanych szczepów bakterii, które w stanie uśpionym (diapauzy) zamyka się w mikrokapsułkach zawierających roztwór konserwujący. W tak ustabilizowanej postaci są nanoszone na nasiona i przytwierdzane do ich powierzchni za pomocą specyfiku, którego skład i formę firma chce zachować w tajemnicy. Warto pamiętać, że surowce do mikrokapsułkowania bakterii są pochodzenia roślinnego. Dzięki temu ta technologia spełnia wymogi zarówno rolnictwa konwencjonalnego, jak i ekologicznego.
Wynik zaawansowanych prac badawczych
Nad metodami biologicznymi ochrony roślin firma KWS pracuje od dawna. Ogromne środki na ten cel zainwestowano ponad 20 lat temu, kiedy w Einbeck (centrala firmy w środkowych Niemczech) pobudowano duże, nowoczesne laboratoria. To tam odbywa się selekcja, namnażanie i opracowanie form użytkowych biopreparatów. Natomiast przełożenie procesu laboratoryjnego na przemysłowy i stworzenie produktu spełniającego wymogi rynku nasiennego, powierzono austriackiej firmie Evologic Technologies.
- Sprawdź: Przemysł rozwija środki biologiczne
Szczepionka do nasion buraka cukrowego jest pierwszym sukcesem tej współpracy. Jednak technologia może mieć zastosowanie również w obróbce nasion innych roślin. W przygotowaniu są kolejne produkty do szczepienia materiału siewnego żyta i rzepaku. Nasiona przygotowane przy użyciu tej technologii będą oferowane na rynku z wyróżnikiem KWS Initio.