Bayer wzmacnia ofertę odmian kukurydzy

Marka Dekalb jest znana z odmian kukurydzy ziarnowej. Jednak w niedalekiej przyszłości to może się zmienić, bo rozszerzono prace w segmencie kiszonkowym.

Oferta odmian kukurydzy Dekalb w najbliższych latach będzie mocno się rozwijać w segmencie kiszonkowym – Wojciech Pieczewski.

Kukurydza z każdym rokiem zyskuje na popularności w naszym kraju. Według ARiMR areał jej uprawy w br. wynosi 1,72 mln ha. Szacuje się, że odmiany ziarnowe zajmują ponad milion ha, a reszta to kreacje kiszonkowe (pasza, biogaz). Wiele z nich świetnie sobie radzi w trudniejszych warunkach klimatyczno-glebowych, bo toleruje okresowe niedobory wody oraz uprawę na glebach mozaikowatych i słabszych, których w naszym kraju jest ponad 6 mln ha. Dlatego coraz częściej zastępuje w płodozmianie żyto, zboża jare i rośliny okopowe.

Odmiany odporne na kiepską pogodę

Producenci kukurydzy w Polsce mają do wyboru ponad 400 odmian. Do grona ważnych dostawców nasion należy firma Bayer Crop Science. Podczas wczorajszej konferencji prasowej (8 października 2021 r.) zapowiedziała, że w następnym sezonie wprowadzi na nasz rynek kilka nowości spod znaku Dekalb. Hodowla ta nastawiona jest nie tylko na podnoszenie potencjału plonowania nowych odmian, ale też uniezależnienie ich plonowania od kaprysów pogody.

– W rozwoju oferty dla producentów kukurydzy stawiamy na zintegrowane podejście i innowacje. Nasze rozwiązania oparte są na niezliczonej ilości badań i testów, które dają nam pewność, że wprowadzane na rynek odmiany pozwolą rolnikom na coraz lepsze dostosowanie sposobu produkcji kukurydzy do warunków glebowych i ekosystemu danego gospodarstwa. To pozwala na opłacalną produkcję, ale także wydajne gospodarowanie zasobami.

Iwona Krych-Stec, szef marketingu Bayer Crop Science Polska

Firma zapewnia, że celem realizowanego programu hodowlanego jest stworzenie wysokoplennych odmian kukurydzy, które będą stabilne plonować w różnych warunkach uprawy. Takimi odmianami mają być dwie nowości, które niebawem zostaną wprowadzone na nasz rynek:

  • DKC3201 (CCA 2020) – odmiana średnio wczesna (FAO 240), uniwersalna, przeznaczona do uprawy na ziarno, bioetanol i kiszonkę, o ziarnie typu flint/dent. Polecana na różne stanowiska, w tym gleby średnie i słabe. Rośliny cechują się wczesnym wigorem wiosennym i tolerancją na chłody. Zdaniem Marcina Liszewskiego z działu rozwoju produktu Bayer, jest to odmiana nowej generacji, należąca do programu FieldShield. Skupia on wyselekcjonowane odmiany pod kątem tolerancji na takie warunki stresowe, jak: okresowe niedobory wody w glebie, wiosenne chłody i upały w lecie.
  • DKC3204 (CCA 2020) – odmiana średnio wczesna (FAO 240), przeznaczona do uprawy na jakościową kiszonkę. Charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym oraz wysoką tolerancją na wyleganie. Jest to odmiana należąca do programu SiloExtra. Skupia on odmiany wyróżniające się pod względem cech jakościowych kiszonki, tj. wysoka zawartość skrobi i bardzo dobra strawność włókna.

– W tym roku rozpoczęliśmy intensywne działania w segmencie kiszonkowym. Założyliśmy sieć kilkunastu doświadczeń z odmianami komercyjnymi i testowymi, które w kolejnych latach wprowadzimy do naszej oferty. Rozpoczęliśmy również profesjonalne doradztwo w kwestii serwisu kiszonkowego dla naszych klientów, zarówno na polu, jak i w pryzmie/silosie.

Wojciech Pieczewski, manager ds. kukurydzy kiszonkowej
Sposób na oszczędzanie nasion

Podczas konferencji zaprezentowano także mapy zmiennego siewu kukurydzy FieldView. Jest to narzędzie cyfrowe, które pozwala rolnikom na optymalne wykorzystanie nasion i potencjału plonotwórczego obsiewanych pól. Opiera się na historycznych zdjęciach satelitarnych, przypisanych do konkretnego pola. Automatyczny skrypt zmiennego siewu FieldView przygotowuje zalecenie. Następnie użytkownik musi wygenerować mapy zmiennego siewu kukurydzy i wgrać je do panelu sterującego precyzyjnym siewnikiem punktowym, który wykona siew zgodnie z zaleceniem.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.