Bayer dołączył do easyconnect

Easyconnect sprawia, że przygotowanie cieczy roboczej do zabiegów jest szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze niż dotychczas. Dlatego wspiera go coraz więcej firm.
Juan Sasturain z BASF demonstruje, jak dozowane są płynne środki ochrony roślin z opakowania do opryskiwacza.  Zdjęcie: Panek

Easyconnect to angielska nazwa urządzenia do łatwego, szybkiego i bezpiecznego przenoszenia płynnych środków ochrony roślin z opakowania do opryskiwacza. Składa się on z dwóch elementów, czyli specjalnej nasadki, która jest fabrycznie zamontowana na pojemnikach oraz złączki. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza narażenie operatora na kontakt z produktami płynnymi i ryzyko ich rozlania.

Zwiększa bezpieczeństwo operatora

– Easyconnect to system zamkniętego transferu (CTS) płynnych środków ochrony roślin. Umożliwia bezpośrednie nalanie preparatu z ich oryginalnego pojemnika do zbiornika opryskiwacza, z dokładnym odmierzeniem objętości przelewanej substancji chemicznej. To znacznie zmniejsza narażenie operatora i ryzyko środowiskowe wynikające z rozpryskiwania lub rozlania.

dr Juan Sasturain, manager ds. strategii zarządzania produktem BASF Agricultural Solutions

Opisywane urządzenie opracowała firma BASF we współpracy z podwykonawcami. Jednak wiele firm z branży chce rozwijać ten system i w tym celu stworzyły grupę roboczą easyconnect. W jej skład weszli przedstawiciele firm: Adama, Belchim Crop Protection, Certis Europe, Corteva Agriscience, FMC Corporation, Nufarm, Rovensa Group i Syngenta. Niedawno dołączyła do nich także reprezentacja firmy Bayer.

Warto pamiętać, że system easyconnect jest otwartą technologią, dostępną dla wszystkich zainteresowanych podmiotów z branży rolnej. Współpracujące w tym zakresie firmy zachęcają pozostałe podmioty agrochemiczne, producentów sprzętu oraz wszystkich zainteresowanych włączeniem się w proces jej wprowadzania na rynek.

– Bayer angażuje się w promowanie wdrażania CTS w celu dalszej poprawy bezpieczeństwa operatorów oraz ochrony środowiska podczas fazy mieszania substancji, napełniania i płukania pojemników w trakcie stosowania środków ochrony roślin. Dlatego też zdecydowała się dołączyć do grupy roboczej easyconnect, mając na celu wykorzystanie benefitów płynących z tego rozwiązania.

Fabrice Houdebert, szef marketingu regionalnego EMEA w firmie Bayer
Już w przyszłym roku

Pierwszymi krajami, w których już w przyszłym roku planowane jest wprowadzenie na rynek środków ochrony roślin w pojemnikach z szyjką IS63, są Dania i Holandia, a w następnym roku dołączą Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Inne kraje Europejskie prawdopodobnie pójdą w ich ślady. Pełne upowszechnienie systemu przewiduje się do 2030 r.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.