Agrii rozpoczyna budowę nowej fabryki

Obok nowoczesnego zakładu produkcji nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim, za rok zostanie otwarta fabryka. Dzisiaj symbolicznie wbito pierwsze łopaty na placu budowy.
Symbolicznego pierwszego wbicia łopaty na placu budowy dokonali przedstawiciele inwestora i wykonawców. Zdjęcie: Panek

Po budynku starej Centrali Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim wkrótce nie będzie śladu. Zastąpi go nowoczesny, wysokowydajny zakład produkcyjny. Już za rok firma Agrii przeniesie do niego produkcję nawozów dolistnych marki FoliQ. Dzisiaj miało miejsce uroczyste rozpoczęcie prac budowlanych.

Ambitne plany

– Tutaj za rok rozpoczniemy produkcję nawozów dolistnych marki FoliQ i mamy ambicję, aby w przyszłości produkować też biostymulatory oraz adiuwanty. Powstaną 3 reaktory o różnych możliwościach. Nowoczesna technologia, która zostanie wdrożona w nowym zakładzie, będzie uwzględniać ochronę środowiska i nasze zobowiązanie „Zielone Horyzonty Agrii”. Dlatego woda używana do produkcji będzie w cyklu zamkniętym, a opakowania z recyklingu.

Leszek Skrzypczyk, prezes Agrii Polska

Pod aktem erekcyjnym podpisali się przedstawiciele inwestora i wykonawców, którzy zobowiązali się do prowadzenia prac w takim tempie, żeby dotrzymać terminu oddania obiektu do użytku. Źródłem finansowania inwestycji są wyłącznie środki własne firmy Agrii, które pochodzą z puli tegorocznej dywidendy.

Powierzchnia użytkowa zakładu wyniesie ok. 2000 m2. Znajdzie się tutaj nowoczesne laboratorium kontrolno-formulacyjne, hala produkcyjna, magazyn i biuro. Zatrudnienie w nowej fabryce znajdzie 10-12 osób. Planowana roczna produkcja nawozów dolistnych płynnych i zawiesinowych to 5 mln l.

Zmiany także w ofercie

– Produkowane nawozy dolistne pod marką FoliQ trafiają do polskich rolników oraz w 40% są eksportowane do 12 krajów europejskich, w których obecna jest Grupa Origin. Natomiast przeniesienie fabryki oznacza dla nas rozwój. Będziemy też zmieniać naszą ofertę z pojedynczych produktów na kompletne rozwiązania.

Leszek Skrzypczyk

Warto pamiętać, że marka FoliQ została stworzona przez specjalistów z firmy Kazgod w 2011 r., a 4 lata później w wyniku zmian właścicielskich trafiła pod skrzydła Dalgety/Agrii. Aktualnie FoliQ to nawozy dolistne, które zdaniem firmy Agrii produkowane są z surowców i komponentów z certyfikatem ISO.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.