PDO 2023: Wstępne wyniki plonowania odmian jadalnych ziemniaka
Miniony sezon wegetacyjny okazał się niezbyt korzystny dla ziemniaka jadalnego w większości rejonów kraju. Plantacje pozbawione nawadniania zareagowały na suszę.
Tegoroczny sezon wegetacyjny trudno nazwać sprzyjającym uprawie odmian jadalnych ziemniaka. Dobrze pokazują to wyniki serii badań porejestrowych odmian (PDO) realizowanych pod nadzorem Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. W przypadku wszystkich grup wczesności odmian wartości wzorców były gorsze od ubiegłorocznych. Warto pamiętać, że seria badań odmian jadalnych ziemniaka ma ogólnopolski charakter i obejmuje znaczną liczbę lokalizacji:
- bardzo wczesne – 28 (zbiór po 40 dniach – 27);
- wczesne – 31;
- średnio wczesne i średnio późne – 30.
Wszystkie wzorce wyraźnie w dół
W prezentowanej tabeli zamieszczono wstępne wyniki odmian ziemniaka jadalnego, które oceniano w ramach PDO. W obrębie poszczególnych grup wczesności odmiany uszeregowano według plonu ogólnego bulw, począwszy od największego. Ta kolejność w większości przypadków pokrywa się z rankingiem plonu handlowego bulw, gdzie kluczowym parametrem jest większy kalibraż bulw.
Plon ogólny wzorca w grupie odmian jadalnych bardzo wczesnych zbieranych po 40 dniach od wschodów wyniósł 208 dt/ha i był mniejszy od ubiegłorocznego o 38 dt/ha. Natomiast plon handlowy spadł o 43 dt/ha. Najlepszy wynik plonu ogólnego i handlowego w tej grupie uzyskała odmiana Riviera – 104% wzorca, a za nią uplasowały się Impresja i Werbena.
Plon ogólny odmian bardzo wczesnych ocenianych po zakończeniu wegetacji był oczywiście większy – 364 dt/ha – jednak do ubiegłorocznego wyniku zabrakło aż 67 dt/ha. W przypadku plonu handlowego wzorzec spadł jeszcze bardziej, bo o 76 dt/ha. Zarówno pod względem plonu ogólnego, jak i handlowego, zdecydowanie wygrała Impresja (137 i 138% wzorca). Za nią – w pobliżu wzorca – uplasowały się odmiany Surmia i Denar.
Kilka ton słabiej niż rok temu
Odmiany jadalne wczesne i wszystkie pozostałe oceniano wyłącznie po zakończeniu wegetacji. Wzorzec dla plonu ogólnego odmian wczesnych wyniósł 405 dt/ha i w porównaniu do ubiegłorocznego spadł o 53 dt/ha, a plon handlowy spadł jeszcze bardziej – 65 dt/ha (duży udział bulw drobnych). Największy plon ogólny i handlowy wydała Gwiazda (114 i 115% wzorca), a za nią uplasowały się Lawenda i Michalina. Obecność w tym zestawieniu odmiany Provita o fioletowym zabarwieniu miąższu można uznać za ciekawostkę. Jej uprawa może być podyktowana właśnie tą specyficzną cechą miąższu, o ile zdecydowany odbiorca zechce zapłacić za to przynajmniej dwukrotnie więcej.
- Sprawdź: KR 2023: Nowe odmiany ziemniaka
Wzorzec plonu ogólnego odmian średnio wczesnych i średnio późnych wyniósł 463 dt/ha i w porównaniu do ubiegłorocznego spadł o 34 dt/ha. W przypadku plonu handlowego nastąpił spadek o 39 dt/ha. Pod względem plonu ogólnego najwyżej uplasowała się odmiana Jurek – 112% wzorca, a pod względem plonu handlowego Mazur – 111% wzorca. Za nimi kolejno 3. i 4. miejsce zajmują odmiany z kolejny (odpowiednio 108 i 109% wzorca). Kolejne miejsca zajęły odmiany Jelly i Astana.