PDO 2022: Wyniki plonowania buraka cukrowego

Miniony sezon, chociaż naznaczony wiosennymi chłodami i niedoborami opadów w dużej części kraju, dla buraka cukrowego okazał się lepszy niż poprzedni. Z czego to wynika?
Na wzrost plonu biologicznego cukru w minionym sezonie złożyły się większa zawartość cukru i plonu korzeni.  Zdjęcie: Dreczka

Plantatorzy buraka cukrowego właśnie dokonują zamówień nasion na nadchodzący sezon siewów. Każdy stara się wybierać wśród odmian, które najlepiej plonują w jego gospodarstwie. Ostatecznie nie wszyscy dostaną takie nasiona, jakie zamówią, chociaż dostarczenie nasion zgodnie z zamówieniem jest jednym z warunków umowy kontraktacyjnej. Niespełnienie tego warunku przez dostawcę daje wolną rękę co do źródła zaopatrzenia się w nasiona. Można też przyjąć nasiona "wciskane" przez cukrownię, o ile ta zaoferuje rabat. Nawet jeśli wyniesie on 10%, to dostawca nic nie starci, bo marże na nasiona rzadko są niższe niż 10-11%.

Przy wyborze odmian warto wspierać się wynikami oficjalnych doświadczeń, które są prowadzone pod nadzorem Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. W ostatnich dniach grudnia ukazały się wyniki ostatniej serii badań PDO. W ten sposób nowa porcja obiektywnej wiedzy została oddana do dyspozycji plantatorów buraka cukrowego.

Wydłużone siewy i wegetacja pod presją suszy

Doświadczenia PDO dla odmian buraka cukrowego w 2022 r. założono w 11 stacjach i zakładach doświadczalnych oceny odmian. Jednak średnie wyniki plonowania wyliczono na podstawie danych z 9 lokalizacji. W jednej stacji doświadczenie zdyskwalifikowano ze względu na kiepskie warunki pogodowe w okresie wschodów (Przecław na Podkarpaciu). Natomiast w stacji Śrem Wójtostwo (Wielkopolskie) wyniki drugi rok z rzędu były obciążone zbyt dużym błędem statystycznym i zostały odrzucone. Łącznie oceniono 18 odmian zarejestrowanych w ostatnich 2 latach.

Wyniki odmian zestawiono w tabeli. Uszeregowano je według plonu biologicznego cukru, począwszy od największego. Jest to główny parametr brany pod uwagę przez cukrownie przy naliczaniu należności za korzenie. Dla wzorca ubiegłorocznej serii doświadczeń plon biologiczny cukru wyniósł 156,4 dt/ha i był o 6,6 dt/ha większy niż w poprzednim sezonie. Z kolei wzorzec plonu technologicznego cukru wyniósł 140,3 dt/ha i również był większy o 6,6 dt/ha niż w 2021 r. Na te wzrosty złożyły się dwa inne parametry, mianowicie większy średni plon korzeni 849 dt/ha (835 dt/ha w 2021 r.) oraz wyższa zawartość cukru 18,4%.

Które odmiany wypadły najlepiej?

Pod względem plonu biologicznego cukru w sezonie 2022 w badaniach PDO najlepszy wynik uzyskała odmiana Viola KWS (podwyższona odporność na chwościk), która swoją lokatę w dużym stopniu zawdzięcza bardzo wysokiemu plonowaniu i wysokiej zawartości cukru. Na drugim miejscu uplasowała się Zagłoba, a następnie August, Janetka i Batory. Wydające bardzo wysoki plon korzeni odmiany Jagan i FD Windy uplasowały się nieco niżej z powodu mniejszej zawartości cukru.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.