Odmiany buraka cukrowego dla plantatorów Südzucker

Niemiecki koncern cukrowy Südzucker proponuje swoim plantatorom do uprawy w kolejnym sezonie wegetacyjnym 22 odmiany buraka cukrowego. Z jakich kreacji mogą oni wybierać?
Wszystkie odmiany buraka rekomendowane przez Südzucker odznaczają się deklarowaną przez hodowców tolerancją na rizomanię. Zdjęcie: Dreczka

Chociaż cukrownie jeszcze nie przestały kroić korzeni z tegorocznych zbiorów, a już każą dokonywać wyboru odmian buraka cukrowego do uprawy w przyszłym sezonie i zamawiania nasion. Ma to swoje wady i zalety. Cukrownia w ten sposób wywiera presję na kontynuację współpracy, a rolnicy za świeżej pamięci mogą ze swoich planów wykluczyć odmiany, które ich w tym roku zawiodły.

Plantatorzy związani umowami kontraktacyjnymi z fabrykami zarządzanymi przez Südzucker mogą wybierać spośród 22 odmian buraka cukrowego (tabela), z czego 2 typu Conviso Smart (tolerancja na inhibitory z grupy ALS z herbicydu Conviso One). Odmiany pochodzą z 9 firm hodowlano-nasiennych, w tym z dwóch krajowych (KHBC i WHBC). Wszystkie odmiany odznaczają się deklarowaną przez hodowców tolerancją na rizomanię, 7 na chwościka buraka, 6 na mątwika burakowego oraz 1 na zgorzele.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.